Případ Michalákové a jejích synů bude znovu řešit soud v Hodoníně, změní se soudce

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2020 17:12
Případem Evy Michalákové a jejích synů, které jí a jejímu tehdejšímu manželovi před devíti lety odebraly norské úřady, se bude opět zabývat Okresní soud v Hodoníně. Krajský soud v Brně mu po odvolání nařídil, aby věc znovu projednal, uvedla členka petičního výboru na podporu rodiny a senátorka za ODS Jitka Chalánková. Odvolací soud zároveň nařídil, aby věc projednal jiný soudce.
Norská sociální služba odebrala Evě Michalákové děti na jaře 2011 kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání
Norská sociální služba odebrala Evě Michalákové děti na jaře 2011 kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání | Foto: Martin Svozílek

Krajský soud řešil odvolání po rozhodnutí hodonínského okresního soudu z března 2018. Hodonínský soud tehdy potřetí zastavil řízení, v němž se Michaláková domáhala vrácení svých dětí do péče prostřednictvím českých soudů. Prvoinstanční soud norská rozhodnutí označil za dostatečná s ohledem na to, kde chlapci mají obvyklý pobyt.

Chalánková uvedla, že odvolací soud opětovně potvrdil, že bez ohledu na obvyklý pobyt dětí mají o věci rozhodovat české soudy, protože nezletilé děti mají české státní občanství a norské rozsudky nejsou v Česku závazné. Krajský soud v Brně také podle senátorky nařídil, aby věc v dalším řízení projednal a rozhodl jiný soudce. Soudkyně, která měla věc na starosti, podle odvolacího soudu opakovaně nerespektovala závazný právní názor nadřízeného soudu.

"Aktuální rozhodnutí soudu by si měli přečíst zejména zástupci Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí. Ti se vytrvale snaží prosadit, aby české děti žijící v zahraničí neměly nárok na českou soudní ochranu. Dokonce s tímto stanoviskem v minulosti házeli rodině klacky pod nohy," uvedla Chalánková.

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán řekl, že s argumentací paní senátorky nelze souhlasit. "Podstata problému spočívá v tom, že výhrady, které má Česká republika proti postupu norských orgánů, nepatří před Okresní soud v Hodoníně, ale před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. K tomuto fóru české orgány včetně Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí upírají svůj zrak," uvedl Kapitán.

Norská sociální služba odebrala rodičům chlapce na jaře 2011, a to kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Před pěti lety norské úřady zbavily Michalákovou rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly. Matka s následnými odvoláními neuspěla. V roce 2017 se obrátila se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy