Princ Edward vyznamenal české studenty. Ocenil je za rozvoj ve sportu, talentu i dobrovolnictví

ČTK ČTK
31. 10. 2017 18:47
Zlaté ocenění vévody z Edinburghu si v Praze z rukou prince Edwarda převzala zhruba stovka studentů. Oceněním za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice podporuje britská královská rodina mladé lidi do 24 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

Praha - Prestižní zlaté ocenění vévody z Edinburghu v úterý v Praze převzala z rukou nejmladšího syna britské panovnice Alžběty II. prince Edwarda zhruba stovka studentů. Oceněním za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice podporuje britská královská rodina mladé lidi do 24 let. Do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) se jich v Česku zapojilo dosud asi 2500.

"Doufám, že se toto ocenění stane vstupenkou do vaší budoucí kariéry a že na vaší cestě se vám podaří ovlivnit spoustu dalších lidí," řekl při předávání cen absolventům programu princ Edward. Přál by si, aby se i v Česku projektu účastnilo čím dál více mladých lidí a pomohlo je to lépe vybavit do života.

Projekt funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve více než 140 státech. V Česku působí od roku 1994. Po celém světě DofE dosud přilákala přibližně osm milionů mladých lidí. K centrům, která ji nabízejí v Česku, patří kromě mezinárodních středních škol a gymnázií mládežnické organizace či dětské domovy. Celkem jde o zhruba 170 zařízení, která pracují s dětmi a mládeží. Do programu se může bezplatně zapojit kdokoli ve věku od 14 do 24 let.

Projekt má mladým lidem pomáhat k rozvoji osobnosti a získání zážitků, které pro ně mohou být užitečné v budoucím osobním i pracovním životě. Zájemcům nabízí tři úrovně podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco bronzová úroveň trvá šest měsíců, stříbrná rok a zlatá 18 měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu.

Podle PR manažera programu Martina Batka na něm děti oceňují zejména to, že se naučí být vytrvalé a pomáhat druhým lidem. Některé motivuje snaha vycestovat do zahraničí. V zemích, kde má cena delší tradici než v České republice, znamená výhodu pro uchazeče o studium na univerzitách nebo při hledání práce.

Zlaté mezinárodní ocenění vévody z Edinburghu v úterý převzala například Karolína Veselá z gymnázia v Rumburku. "Když jsem se před několika lety přihlásila do DofE, mojí hlavní motivací bylo díky expedicím poznat cizí země. Tehdy jsem netušila, co všechno se díky DofE naučím a kolik nových věcí poznám. Každá složka programu mě posunula o kousek dál v mém osobním růstu," řekla zlatá absolventka programu.

"Změnila jsem se ze snílka v člověka, který umí dělat věci," doplnila ji studentka medicíny Kamila Otrubová z Prahy 4. Program absolvovala už dříve a od té doby na sobě nepřestává pracovat. Jako dítě údajně snila o tom, že se podívá na Kilimandžáro, a v uplynulém roce se jí to skutečně podařilo.

Další z oceněných studentů například pomáhali handicapovaným lidem či dětem z rozvrácených rodin, zdokonalili se v různých sportovních disciplínách nebo ve hře na hudební nástroje a zúčastnili se třeba expedice na různé evropské i světové vrchy.

Česko v uplynulých dnech hostilo také setkání asi stovky absolventů programu z celého světa při akci nazvané International Gold Event. Desetičlenné týmy měly za úkol připravit vlastní projekt zaměřený na start-upy či pomoc znevýhodněným a obhájit ho před mezinárodní porotou, v níž zasedl také princ Edward.

 

Právě se děje

Další zprávy