Zeman jmenoval Babiše premiérem. Česko si zaslouží návrat na špičku Evropy, řekl šéf ANO

Veronika Neprašová Domácí Veronika Neprašová, Domácí
Aktualizováno 6. 12. 2017 13:52
Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Jeho menšinovou vládu jmenuje za týden.
Andej Babiš a Miloš Zeman
Andej Babiš a Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Šest let a sedm měsíců poté, co vstoupil do tuzemské politiky, i když podle svých slov vlastně vůbec nechtěl, se Andrej Babiš stal nejmocnějším mužem Česka. Jako šéfa vítězného hnutí ANO ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman premiérem.

V přeplněném sále uvítala Babiše kromě prezidenta také hradba několika desítek novinářů. Kameramani a fotografové si dobrý výhled na scénu raději předem pojistili a do sálu přišli i se skládacími hliníkovými schůdky. Ve chvíli, kdy právě jmenovaný premiér pronesl slovo "slibuji", se sálem rozeznělo jemné zvonění, když jeden ze zvukařů zavadil mikrofonem na tyči o zdejší křišťálový lustr.

Do nové funkce dal prezident jedinou radu - aby si dal pozor na novináře. "Chtěl bych vás připravit na to, že velká část českých médií ještě zvýší svou nenávistnou kampaň, kterou vede proti všem, kdo jsou v této zemi úspěšní," řekl v krátkém proslovu Zeman, který se intenzivně opíral o svou hůlku. Na jeho hlase bylo znát, že je unavený a nejspíš i nachlazeny. "Ignorujte je, nevšímejte si jich, nenechte se jimi otrávit," poradil Babišovi.

Ten jeho slova, i předchozí přivítání a přání štěstí, přešel bez náznaku úsměvu s kamennou tváří. Desky s jmenováním převzal z prezidentových rukou téměř netrpělivě a ihned spěchal ke stolu, u kterého své jmenování stvrdil podpisem.

A vřelost nečišela ani z Babišových následných slov. "Děkuji vám, že jste mě jmenoval premiérem, a těším se na další spolupráci," pronesl Babiš věcným tónem.

Už coby premiér pak přislíbil větší zapojení Česka do řešení evropské migrační krize. "Naše země by měla být daleko aktivnější. Měli bychom navrhovat řešení, kterým je boj proti pašerákům. Nechceme jenom kritizovat," zdůraznil Babiš. Dokázat svou aktivitu hodlá už den poté, co Zeman jmenuje jeho menšinový kabinet, 14. prosince na jednání Evropské rady v Bruselu, kam Babiš dorazí jako na své vůbec první zahraniční jednání v nové funkci.

Po jmenování své vlády chce nový premiér jednat s politickými stranami o tom, zda jeho kabinet podpoří. "Připravujeme programové prohlášení a od 18. prosince budeme oslovovat všechny strany a budeme navrhovat buď podporu, nebo toleranci naší vlády," nastínil Babiš své budoucí plány.

Zeman přistoupil ke jmenování Babiše premiérem rychleji než před čtyřmi lety ke jmenování Sobotky. Tehdejší předseda ČSSD čekal na jmenování 83 dnů od voleb, Babiš se stal premiérem 46 dnů po skončení hlasování. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy