Babiš odmítá 50 syrských sirotků. Česko by jim zvládlo dát domov, ohradil se Hamáček

sw sw
Aktualizováno 15. 9. 2018 16:35
"Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze," reagoval na iniciativu Babiš.
Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček.
Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá iniciativu některých senátorů a takzvaných Wintonových dětí, aby Česko přijalo 50 syrských dětí, které přišly o rodiče. Řekl to v rozhovoru pro Právo. Vicepremiér Jan Hamáček v reakci prohlásil, že by Česko zvládlo těmto sirotkům nabídnout domov.

"Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze," reagoval na iniciativu Babiš.

"A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí," tvrdí premiér, který údajně "šel do politiky hlavně proto, aby se staral o české občany".

" A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?" dodal.

S Babišem ovšem nesouhlasí vicepremiér a ministr zahraničí i vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Zcela jistě bychom jako desetimilionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče," napsal na Twitter. Zároveň upozornil, že Česko tento týden darovalo přes 200 milionů korun na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž a že odmítá kvóty.

Česko by podle návrhu, s nímž přišla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), mělo poskytnout útočiště padesáti dětem, které jsou bez rodičů v uprchlických táborech v Řecku a dalších evropských zemích.

V pátek návrh projednávali senátoři a zástupci státní správy v rámci kulatého stolu na půdě Senátu. Iniciativu osobně podporují například i Milena Grenfell-Bainesová a Ruth Hálová, které patří mezi děti, jež z předválečného Československa na poslední chvíli zachránil Brit Nicholas Winton.

"Stejně jako my v roce 1938 tyto děti žijí ve strachu a nejistotě, navíc postrádají domov a stravu. Nemohu předstírat, že se mě osud těchto dětí netýká," je přesvědčená dvaadevadesátiletá Ruth Hálová.

Babiš v poslední době několikrát zopakoval, že "nepřijme ani jednoho migranta". Podle Šojdrové je takový postoj špatný. "Předseda vlády i ministr vnitra a zahraničí by měli být schopni říct, my víme, co je naše zodpovědnost, nás nemusí nikdo nutit nějakými povinnými kvótami," myslí si europoslankyně.

O nezletilé by se podle ní mohly postarat neziskové organizace, například Slezská diakonie ve spolupráci s dětskými domovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým vůdcem demokratů ve Sněmovně reprezentantů bude od ledna Hakeem Jeffries

Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů si svým novým vůdcem zvolili Hakeema Jeffriese. Newyorský rodák Jeffries se tak od ledna příštího roku stane prvním černošským lídrem sněmovních demokratů, napsala agentura Reuters. Nahradí dvaaosmdesátiletou Nancy Pelosiovou, která již dříve oznámila, že o znovuzvolení nebude usilovat a že chce místo ve vedení uvolnit mladší generaci.

Dvaapadesátiletý Jeffries byl poprvé zvolen do Kongresu v roce 2012. Předtím působil v zákonodárném sboru státu New York, kde se zabýval otázkami dostupného bydlení a bojoval proti některým policejním praktikám.

Agentura Reuters napsala, že jeho hlavním úkolem v čele demokratické sněmovní menšiny nyní bude rozhodovat o tom, kdy budou demokraté spolupracovat s republikány na schvalování zákonů, jako je financování vlády, a kdy budou hájit agendu demokratického prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy