Praha - Nejnebezpečnějším městem v Česku je Příbram. Vyplývá to ze statistiky ministerstva vnitra, jejíž výsledky zveřejnil deník Hospodářské noviny. Praha, kde je kriminalita z celé země nejvyšší, není v žebříčku zařazena.
Přední příčky patří také Chomutovu, Teplicím, Ostravě a Brnu. Středočeská Příbram však v množství kriminálních případů v přepočtu na počet obyvatel jednoznačně vede.
Na deset tisíc obyvatel tam loni připadlo 711 trestných činů. To je skoro pětkrát víc než třeba v Třinci, který žebříček uzavírá.
Čtěte také: Překvapující statistika: Kriminality dětí ubývá
Nejnebezpečnější města
- 1. Příbram
- 2. Chomutov
- 3. Teplice
- 4. Ostrava
- 5. Brno
- 6. Kolín
- 7. Ml. Boleslav
- 8. Česká Lípa
- 9. Karlovy Vary
- 10. Most
Podle odborníků bývá největší zločinnost tam, kde je vysoká nezaměstnanost či sociální ghetta. V Příbrami však obojí chybí... "Je to překvapivé a sami přesně nevíme, co to v Příbrami způsobuje," řekl Martin Dočkal z odboru prevence ministerstva vnitra, který přehled kriminality vypracoval.
Starosta města Josef Řihák (ČSSD) naznačuje, že prvenství v žebříčku může souviset se staršími, většími kauzami. "Pokud nejsou potrestány ty velké ryby, tak si i ti malí zlodějíčci víc dovolí," říká starosta.
Překvapením je Třinec
Překvapující je naopak nízká zločinnost v Třinci. Ten patří do rizikového regionu s vysokou nezaměstnaností a chudším obyvatelstvem. Navíc kriminalita v nedaleké Ostravě je velmi vysoká.
Nelichotivě v žebříčku poskočil Kolín, který obsadil šestou příčku. Důvodem je podle policistů nová průmyslová zóna a příchod automobilky TPCA. Do města přišla řada cizinců a s nimi i spojená kriminalita.
Fenoménem Příbrami je drobná kriminalita, především vloupání do aut. "Tvoří zhruba třetinu trestných činů ve městě," říká policejní ředitel Jiří Drábek.
Statistika trestných činů ve městech nad 25 tisíc obyvatel je součástí vládní strategie prevence kriminality. Má třeba pomoci při rozhodování, které město bude upřednostněno při přidělování peněz určených na prevenci. Na tu je letos vyhrazeno 80 milionů korun.
Města, která chtějí příspěvek dostat, musejí vypracovat koncepci prevence a do konce září ji předložit ministerstvu vnitra.
Čtěte také: Balkán je bezpečnější než západní Evropa