Musíme se změnit, zní z KDU-ČSL po historickém debaklu

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 5. 2010 15:39
Lidovci se nedostali do sněmovny a hledají příčiny pádu
Předseda Svoboda krátce po zveřejnění výsledků
Předseda Svoboda krátce po zveřejnění výsledků | Foto: Jan Langer

Praha - Takový volební výsledek KDU-ČSL ve své historii ještě nezažila. Poprvé za dobu své existence nebude mít strana své zástupce v dolní komoře parlamentu.

Ačkoliv předvolební průzkumy propad lidovců naznačovaly, nikdo z představitelů strany tomu dlouho nevěřil.

Teprve když předběžné výsledky ukázaly, že procenta hlasů stále klesají pod pětiprocentní hranici, v sále lidovců zavládlo napětí a nervozita.

Jedna z nejstarších partají pak během jednoho večera přišla nejen o své posty ve vedení této země, ale také o kompletní vedení.

Nyní - společně s novým lídrem - musí najít nový směr a dokázat oslovit jinou a širší skupinu voličů.

Cesta k neúspěchu

Strana se na politické scéně, i když s dříve bez přídomku "křesťansko-demokratická", pohybuje již od roku 1919.

Za tu dobu se nikdy nestalo, že by nezískala žádný mandát. Dlouhodobě se její volební výsledky pohybovaly mezi 6 a 11 procenty. Například před čtyřmi lety dalo lidovcům hlas 7,2 % voličů, což straně vyneslo 13 poslaneckých křesel. Už v té době se ale KDU-ČSL potýkala s vnitřními problémy.

Lidovci dlouho věřili, že jim průzkumy křivdily
Lidovci dlouho věřili, že jim průzkumy křivdily | Foto: Jan Langer

Lidovci mezi sebou nedokázali najít solidního lídra, který by stranu jasně směřoval. Miroslav Kalousek byl coby předseda donucen k rezignaci poté, co chtěl sestavit koalici s ČSSD a podporou komunistů.

Stejně dopadl i jeho nástupce Jiří Čunek. Ten odešel ve chvíli, když přestala být únosná jeho aféra s údajným půlmilionovým úplatkem.

Stranu současně začala opouštět řada osobností. Kromě Kalouska šlo například o Vlastu Parkanovou, Pavla Severu a některé senátory.

Čunkův nástupce Cyril Svoboda pak nedokázal rozloženou stranu scelit a dovést úspěšně do Poslanecké sněmovny.

Budoucnost KDU: mladí, vlídní a chytří lidé

Důvody, proč k tomu došlo, nechtěl Svoboda zatím rozebírat. "Příčiny budeme analyzovat, jsou vnější a vnitřní," konstatoval pouze poté, co byly výsledky voleb zveřejněny. "Zcela upřímně mě ale nenapadá, co jsem měl dělat jinak, ale asi něco mělo být jinak. A za ten neúspěch nesu zcela jasnou zodpovědnost."

To předseda poslaneckého klubu strany Jan Kasal má v příčinách neúspěchu jasno: "Problém začal vsetínským sjezdem, kde bylo zvoleno toto vedení strany," reagoval na dotaz Aktuálně.cz. "Nedokázali jsme oslovit voliče, měli špatnou mediální kampaň a unaveného předsedu... Od všeho něco."

Podle Kasala, jenž byl poslancem více než 20 let, a tímto neúspěchem o svůj post přišel, se musí strana zreformovat od základu. "Je potřeba představit nové mladé, vlídné, chytré a laskavé lidi."

Současné vedení strany prý ale musí předat vedení s čistým finančním štítem. "Musí být jasné, kolik se utratilo za kampaň a kolik dlužíme. Odstoupit s dluhy by bylo hodně laciné."

Podobně kriticky vnímá vedení strany také senátor Petr Pithart. "Celostátní volby jsme opravdu nezvládli," řekl evidentně rozladěn nečekaným propadem. "Jsme konzervativní strana, a v tomto smyslu jsme trochu zaostalí, co se týče marketingu. Určitě jsme v tomto směru v kampani hodně zanedbali. Například naše internetová prezentace byla úplně bídná."

Zacíleno na města a Čechy

O tom, že strana může přežít pouze po vlastní radikální reformě je přesvědčená i místopředsedkyně Michaela Šojdrová.

"Jediná šance pro tuto stranu je, že stane v čele opravdu nový člověk, který bude pro občany zajímavý a bude umět lépe navázat komunikaci s mladou generací, voliči ve větších městech a v Čechách," řekla Aktuálně.cz večer po volbách. "Musíme si uvědomit, že pokud bychom se měli spoléhat jen na voliče na Moravě, tak to zase prohrajeme."

Šojdrová, stejně jako předseda Svoboda, zatím nechce pojmenovávat důvody krachu. "Musíme to zanalyzovat s chladnou hlavou a tu teď tady nikdo nemá," řekla. "Možná jsme měli přitlačit na témata spojená s ekonomickou krizí a existenčními problémy, které lidi trápí."

Podle ní straně ubraly hlasy především Věci veřejné, které volila liberálnější část původních lidoveckých příznivců, a pak také TOP 09, kterou volili lidé, kteří i ve straně tíhli ke Kalouskovi.

Šojdrová coby členka vedení už avizovala, že na sjezdu nabídne svoji rezignaci. Zároveň však Aktuálně.cz řekla, že nevylučuje následnou kandidaturu na předsedkyni strany. "Ale nejdříve si musím zjistit, jakou bych měla podporu."

O tom, kdy bude zvoleno nové vedení strany, se rozhodne až na mimořádném celostátním sjezdu příští sobotu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy