Komunisté přišli o vliv na vládu a sto tisíc hlasů

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2010 16:40
Ve srovnání s propadem ODS a ČSSD to není neúspěch, tvrdí vedení strany
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským.
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským. | Foto: Martin Novák

* Strana obhájila 26 mandátů, ale volilo ji o 96 tisíc lidí méně * Slabý zisk ČSSD znamená, že komunisté nemají šanci podílet se na vládě * Předseda strany Vojtěch Filip rezignovat nebude

Praha - Komunistická strana Čech a Moravy obhájila ve volbách svých 26 mandátů v Poslanecké sněmovně, přestože jí oproti posledním volbám ubylo voličů.

Hlas jí hodilo tentokrát 589 765 lidí, zhruba o 96 000 méně než v roce 2006. Je to úspěch či neúspěch? V sobotu večer to v sídle strany vypadalo, že samotní lídři strany váhají, co na tuto otázku zodpovědět.

Ve srovnání s propadem, který zaznamenali ODS a ČSSD, to asi úspěch je.

Nicméně i v jejich případě je odliv voličů přece jen patrný a navíc povolební konstelace znamená, že KSČM nebude mít žádný vliv na sestavování vlády.

Přitom existovala šance, že by je o podporu své menšinové vlády mohli požádat sociální demokraté nebo že by jinak mohli o novém kabinetu rozhodnout. Slabým ziskem ČSSD tyto naděje padly.

KSČM tak ani po pátých volbách v historii České republiky při vyjednávání o sestavení vlády nebude. Nedostane šanci podporovat menšinový kabinet ani být pověstným jazýčkem na vahách.

Vojtěch Filip ale před novináři zklamání v tomto směru příliš nepřipouštěl. "Nevěděl jsem nic o žádné potenciální levicové koalici. To byly jen spekulace," řekl novinářům v sídle strany.

Ve volebním štábu KSČM.
Ve volebním štábu KSČM. | Foto: Martin Novák

Ke své rezignaci na rozdíl od Jiřího Paroubka nevidí důvod. Ostatně někteří členové KSČM si večer v sídle strany odchod předsedy sociálních demokratů docela užili. "Tohle si vychutnám," řekl jeden z nich a šel zesílit zvuk v televizi.

Podobně byla kvitována i rezignace předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Lídr pražské kandidátky KSČM a místopředseda strany Jiří Dolejš na dotaz, zda není zklamaný celkovou ztrátou levice v Poslanecké sněmovně, odpověděl:

"Váha KSČM v parlamentu je a bude. Pokud jde o konkrétní hlasovací kauzy, tak věřím, že svůj mandát uplatníme. Máme v parlamentu zkušené politiky, takže doufám, že i náležitě efektivně," uvedl Dolejš.

Strana ale podle něj musí provést analýzu, proč přišla o skoro sto tisíc hlasů, proč přišlo méně voličů levice. "To je náš hlavní problém v těchto volbách," řekl Dolejš.

V Praze skončila strana na pátém místě, ale přišla o 10 tisíc hlasů. Praha byla znovu nejslabším článkem KSČM, volilo ji zde 6,5 procenta voličů. Druhý nejhorší výsledek zaznamenala ve Zlínském kraji: 10,08 procent.

Naopak nejlépe si vedla v Ústeckém kraji (13,64 procent) a na Vysočině (13,4 procent).

Ačkoliv se KSČM rozplynuly šance na to, aby mohla hovořit do programu nové vlády, ve světle osudu sociální demokracie i odlivu hlasů od ODS pro ni volby nedopadly katastrofálně.

"Je to skoro zázrak, že nám ubylo tak málo hlasů," konstatoval při srovnání své strany se sociálními i občanskými demokraty předseda Poslaneckého klubu ČSSD Pavel Kováčik.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy