Komunisté přišli o vliv na vládu a sto tisíc hlasů

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2010 16:40
Ve srovnání s propadem ODS a ČSSD to není neúspěch, tvrdí vedení strany
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským.
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským. | Foto: Martin Novák

* Strana obhájila 26 mandátů, ale volilo ji o 96 tisíc lidí méně * Slabý zisk ČSSD znamená, že komunisté nemají šanci podílet se na vládě * Předseda strany Vojtěch Filip rezignovat nebude

Praha - Komunistická strana Čech a Moravy obhájila ve volbách svých 26 mandátů v Poslanecké sněmovně, přestože jí oproti posledním volbám ubylo voličů.

Hlas jí hodilo tentokrát 589 765 lidí, zhruba o 96 000 méně než v roce 2006. Je to úspěch či neúspěch? V sobotu večer to v sídle strany vypadalo, že samotní lídři strany váhají, co na tuto otázku zodpovědět.

Ve srovnání s propadem, který zaznamenali ODS a ČSSD, to asi úspěch je.

Nicméně i v jejich případě je odliv voličů přece jen patrný a navíc povolební konstelace znamená, že KSČM nebude mít žádný vliv na sestavování vlády.

Přitom existovala šance, že by je o podporu své menšinové vlády mohli požádat sociální demokraté nebo že by jinak mohli o novém kabinetu rozhodnout. Slabým ziskem ČSSD tyto naděje padly.

KSČM tak ani po pátých volbách v historii České republiky při vyjednávání o sestavení vlády nebude. Nedostane šanci podporovat menšinový kabinet ani být pověstným jazýčkem na vahách.

Vojtěch Filip ale před novináři zklamání v tomto směru příliš nepřipouštěl. "Nevěděl jsem nic o žádné potenciální levicové koalici. To byly jen spekulace," řekl novinářům v sídle strany.

Ve volebním štábu KSČM.
Ve volebním štábu KSČM. | Foto: Martin Novák

Ke své rezignaci na rozdíl od Jiřího Paroubka nevidí důvod. Ostatně někteří členové KSČM si večer v sídle strany odchod předsedy sociálních demokratů docela užili. "Tohle si vychutnám," řekl jeden z nich a šel zesílit zvuk v televizi.

Podobně byla kvitována i rezignace předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Lídr pražské kandidátky KSČM a místopředseda strany Jiří Dolejš na dotaz, zda není zklamaný celkovou ztrátou levice v Poslanecké sněmovně, odpověděl:

"Váha KSČM v parlamentu je a bude. Pokud jde o konkrétní hlasovací kauzy, tak věřím, že svůj mandát uplatníme. Máme v parlamentu zkušené politiky, takže doufám, že i náležitě efektivně," uvedl Dolejš.

Strana ale podle něj musí provést analýzu, proč přišla o skoro sto tisíc hlasů, proč přišlo méně voličů levice. "To je náš hlavní problém v těchto volbách," řekl Dolejš.

V Praze skončila strana na pátém místě, ale přišla o 10 tisíc hlasů. Praha byla znovu nejslabším článkem KSČM, volilo ji zde 6,5 procenta voličů. Druhý nejhorší výsledek zaznamenala ve Zlínském kraji: 10,08 procent.

Naopak nejlépe si vedla v Ústeckém kraji (13,64 procent) a na Vysočině (13,4 procent).

Ačkoliv se KSČM rozplynuly šance na to, aby mohla hovořit do programu nové vlády, ve světle osudu sociální demokracie i odlivu hlasů od ODS pro ni volby nedopadly katastrofálně.

"Je to skoro zázrak, že nám ubylo tak málo hlasů," konstatoval při srovnání své strany se sociálními i občanskými demokraty předseda Poslaneckého klubu ČSSD Pavel Kováčik.

 

Právě se děje

Další zprávy