Komunisté přišli o vliv na vládu a sto tisíc hlasů

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2010 16:40
Ve srovnání s propadem ODS a ČSSD to není neúspěch, tvrdí vedení strany
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským.
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským. | Foto: Martin Novák

* Strana obhájila 26 mandátů, ale volilo ji o 96 tisíc lidí méně * Slabý zisk ČSSD znamená, že komunisté nemají šanci podílet se na vládě * Předseda strany Vojtěch Filip rezignovat nebude

Praha - Komunistická strana Čech a Moravy obhájila ve volbách svých 26 mandátů v Poslanecké sněmovně, přestože jí oproti posledním volbám ubylo voličů.

Hlas jí hodilo tentokrát 589 765 lidí, zhruba o 96 000 méně než v roce 2006. Je to úspěch či neúspěch? V sobotu večer to v sídle strany vypadalo, že samotní lídři strany váhají, co na tuto otázku zodpovědět.

Ve srovnání s propadem, který zaznamenali ODS a ČSSD, to asi úspěch je.

Nicméně i v jejich případě je odliv voličů přece jen patrný a navíc povolební konstelace znamená, že KSČM nebude mít žádný vliv na sestavování vlády.

Přitom existovala šance, že by je o podporu své menšinové vlády mohli požádat sociální demokraté nebo že by jinak mohli o novém kabinetu rozhodnout. Slabým ziskem ČSSD tyto naděje padly.

KSČM tak ani po pátých volbách v historii České republiky při vyjednávání o sestavení vlády nebude. Nedostane šanci podporovat menšinový kabinet ani být pověstným jazýčkem na vahách.

Vojtěch Filip ale před novináři zklamání v tomto směru příliš nepřipouštěl. "Nevěděl jsem nic o žádné potenciální levicové koalici. To byly jen spekulace," řekl novinářům v sídle strany.

Ve volebním štábu KSČM.
Ve volebním štábu KSČM. | Foto: Martin Novák

Ke své rezignaci na rozdíl od Jiřího Paroubka nevidí důvod. Ostatně někteří členové KSČM si večer v sídle strany odchod předsedy sociálních demokratů docela užili. "Tohle si vychutnám," řekl jeden z nich a šel zesílit zvuk v televizi.

Podobně byla kvitována i rezignace předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Lídr pražské kandidátky KSČM a místopředseda strany Jiří Dolejš na dotaz, zda není zklamaný celkovou ztrátou levice v Poslanecké sněmovně, odpověděl:

"Váha KSČM v parlamentu je a bude. Pokud jde o konkrétní hlasovací kauzy, tak věřím, že svůj mandát uplatníme. Máme v parlamentu zkušené politiky, takže doufám, že i náležitě efektivně," uvedl Dolejš.

Strana ale podle něj musí provést analýzu, proč přišla o skoro sto tisíc hlasů, proč přišlo méně voličů levice. "To je náš hlavní problém v těchto volbách," řekl Dolejš.

V Praze skončila strana na pátém místě, ale přišla o 10 tisíc hlasů. Praha byla znovu nejslabším článkem KSČM, volilo ji zde 6,5 procenta voličů. Druhý nejhorší výsledek zaznamenala ve Zlínském kraji: 10,08 procent.

Naopak nejlépe si vedla v Ústeckém kraji (13,64 procent) a na Vysočině (13,4 procent).

Ačkoliv se KSČM rozplynuly šance na to, aby mohla hovořit do programu nové vlády, ve světle osudu sociální demokracie i odlivu hlasů od ODS pro ni volby nedopadly katastrofálně.

"Je to skoro zázrak, že nám ubylo tak málo hlasů," konstatoval při srovnání své strany se sociálními i občanskými demokraty předseda Poslaneckého klubu ČSSD Pavel Kováčik.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 3 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy