Poslední hodiny Paroubka: Chtěl skončit sám. Jako vítěz

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
29. 5. 2010 23:15
Jak to vypadalo na jednání grémia, kde předseda ČSSD oznámil rezignaci
Děkuji voličům a odcházím. Jiří Paroubek oznamuje rezignaci.
Děkuji voličům a odcházím. Jiří Paroubek oznamuje rezignaci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Paroubek opustil vedení sociální demokracie. Jeho konec v čele ČSSD nebyl překvapivý snad jen pro ty, kteří byli v posledních hodinách v jeho těsné blízkosti.

Ještě před podvečerním zasedáním grémia ČSSD, když předseda dorazil do Lidového domu, to vypadalo, že volební výsledek ustojí a jeho straničtí oponenti nebudou po jeho hlavě volat okamžitě a počkají si, jak si povede v nelehkém povolebním vyjednávání.

Jen co však usedly stranické špičky socialistů v Lidovém domě za jednací stůl, bylo jasno. Jiří Paroubek kolegům oznámil, že chce skončit.

Na tiskové konferenci pak řekl, že předsednický post předá během týdne až deseti dnů. Už od nynějška nebude za sociální demokracii mluvit Jiří Paroubek, ale straničtí místopředsedové.

Chtěl jít jako vítěz

Proč zvolil předseda vítězné strany voleb dobrovolný odchod?

"Kdyby na něj tlačili, zasekl by se. On chtěl odejít jako vítěz," popsal Paroubkovy pohnutky jeden z jeho důvěrníků.

Jak to probíhalo, popsal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: "Jiří Paroubek to řekl hned na začátku, pak jsme o tom debatovali."

Paroubek podle svých kolegů vypadal vyrovnaně, na jeho ženě Petře byla zřetelná úleva.

Samotní členové grémia přesto přiznávají, že je Paroubek zaskočil. "Nečekali jsme to. Formálně jsme jej přemlouvali, ať si to ještě rozmyslí, ale v podstatě myslím, že se všem ulevilo, že to nakonec nebudeme muset řešit silově," prohlásil člen vedení ČSSD.

Socialisté totiž navenek vystupují jednotně a tvrdí, že jde výlučně o Paroubkovo osobní rozhodnutí, k němuž ho nikdo netlačil. Už během odpoledne ale někteří z vlivných sociálních demokratů přiznávali, že Paroubkova pozice je silně otřesena.

"Bylo jasné, že pokud nesestaví vládu, bude muset odejít. On tím svým rozhodnutím takové popravě předešel," uvedl jeden ze členů vedení ČSSD.

Podle účastníků jednání, s nimiž Aktuálně.cz hovořilo, ale nikdo z vedení strany nehodlal přímo na tomto grémiu vyzvat Paroubka k odchodu. A ani to tam nezaznělo.

Museli jsme to zapřít

Zpráva o Paroubkově demisi se ještě během zasedání grémia rozšířila po Lidovém domě. Místopředsedové ČSSD ji ale obratem po telefonech a sms popírali.

"Museli jsme to tak říct, v tu chvíli to opravdu nebylo definitivní. Takže v té době, když jsme to říkali, to lež nebyla," bránili se sociální demokraté po skončení grémia.

Paroubek odmítl svůj krok mimo vystoupení na tiskové konferenci jakkoli rozebírat. Zmizel v útrobách Lidového domu, kde pokračovalo jednání grémia a o hodinu později postranním vchodem odešel definitivně. Veřejně oznámil, že chce být řadovým poslancem a to samé tvrdil i svým kolegům.

Proti Paroubkovi se dlouhodobě formovala opozice zejména z řad moravských sociálních demokratů, kteří se na něj v případě nepříznivého výsledku chystali už delší dobu. Detailní plán, jak předsedu sesadit, ale připraven neměli.

Jiřího Paroubka bude nyní při povolebních vyjednáváních u prezidenta zastupovat 1. místopředseda Bohuslav Sobotka.

Jak jeho krok komentují volební lídři socialistů?

"Když jsem slyšel, že Jiří Paroubek rezignoval, překvapilo mne to. Jeho pohnutky neznám, nemohu je tedy hodnotit," prohlásil Martin Pecina, který vedl kandidátku ČSSD v Praze.

A Vítězslav Jandák, první muž v jižních Čeách přidal: "Je to škoda. Jirka byl kontroverzní osobnost, ale byla to osobnost. Nevylučuju, že nám odebral nějaké body, ale je to škoda, že jde pryč."

Prohlédněte si galerii z posledních dní a hodin Jiřího Paroubka

 

Právě se děje

před 18 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 55 minutami

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy