Při nehodě vlaků u Českého Brodu zemřel strojvedoucí. Zraněných lidí jsou tři desítky

Obrazem: Srážka vlaků u Českého Brodu. Zřejmě selhal lidský faktor, říká ministr
Osobní vlak CityElefant narazil v úterý ve 21:35 do stojícího poštovního vlaku.
...
...
Hasiči zasahovali uvnitř poškozeného osobního vlaku.
Foto: Správa železnic
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 7. 2020 15:05
Na hlavní trati z Prahy na Kolín se v úterý večer u Českého Brodu srazily osobní a nákladní vlak. Při neštěstí zemřel strojvedoucí osobního vlaku, podle záchranářů se zranilo 35 cestujících, z toho čtyři těžce. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka šlo zřejmě o chybu jednotlivce. Provoz vlaků v místě nehody byl obnoven po 10:30 po jedné koleji, část vlaků dál jezdí odklonem.

Osobní vlak CityElefant, jedoucí z pražského Masarykova nádraží do Řečan nad Labem, v úterý ve 21:35 hodin narazil do stojícího nákladního poštovního vlaku. Osobní vlak vykolejil a jeho přední část s kabinou strojvedoucího se vklínila do nákladního vagonu.

V době nehody cestovalo v osobním vlaku zhruba 100 lidí. Podle informací Drážní inspekce se zranilo 23 z nich, strojvedoucí osobního vlaku zemřel. Podle nočních informací mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové utrpělo 31 cestujících lehká zranění a 4 cestující těžká zranění. 

Na trati Praha - Kolín se u Českého Brodu srazily osobní a nákladní vlak. Strojvedoucí zemřel | Video: Reuters

Zraněné si převzaly vinohradská a Thomayerova nemocnice i nemocnice v Českých Budějovicích. "Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přijala během noci dva pacienty z havarovaného vlaku. Jeden pacient byl přijat na Kliniku anesteziologie a resuscitace se sériovou zlomeninou žeber a bude v průběhu dnešního dne přeložen na standardní oddělení. Pacientka, která byla přijata na jednotku intenzivní péče Ortopedicko-traumatologické kliniky s rozsáhlou tržnou ranou stehna a se zlomeninou v oblasti krční páteře, bude také přeložena na standardní oddělení. Oba pacienti jsou mimo ohrožení života," řekl ředitel nemocnice Petr Arenberger.

Havarované vlaky u Českého Brodu se ve středu po 8. hodině podařilo od sebe odtrhnout, jsou vykolejené, uvedla Správa železnic. Při prvním pokusu se dvěma lokomotivami brzy ráno se soupravy odtrhnout nepovedlo. Na místo proto zamířily další dvě a začalo také rozřezávání kusů soupravy autogenem, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Správa železnic očekává, že vlaky po navrácení zpět na koleje železničáři odtáhnou do blízké stanice Český Brod, aby nepřekážely provozu. Jejich další odtah si již musí zajistit dopravce. Odklízecí práce podle odhadů potrvají pravděpodobně celé dopoledne.

Jde o selhání jednotlivců, říká ministr

Podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu a vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) bylo příčinou další tragické srážky vlaků nejspíš selhání člověka. "To, co se stalo v posledním týdnu, je obrovská shoda náhod. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jedinců," uvedl Havlíček k dvěma tragickým nehodám z posledních dnů.

Podle předběžných zpráv šlo při incidentech o chyby strojvůdců. To se podle Havlíčka týká i nehody u Českého Brodu. "Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 km/h narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil," řekl Havlíček.

Ministr řekl, že o rezignaci neuvažuje. V souvislosti s aktuální situací sestavil novou Bezpečnostní komisi pro železnice, která by se měla sejít dnes v 18:00. Zároveň připustil, že bude řešit i personální otázky. "Rozhodně v této oblasti dojde k posílení personálu," řekl.

Policie vyšetřuje nehodu jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Martina Fejfarová. Na místě, kde se v srazily dva vlaky, policisté pokračují ve vyšetřování. "V současné době je na místě policejní dron, který pomáhá zadokumentovat celou situaci železniční nehody," uvedla Fejfarová.

Škodu při úterní nehodě vlaků vyčíslila Drážní inspekce na 45 milionů korun. Z toho na osobním vlaku, ve kterém zemřel strojvedoucí, škoda dosáhla 40 milionů.

Vlaky jezdí po jedné ze tří kolejí

Provoz vlaků v místě nehody byl částečně obnoven po 10:30 po jedné ze tří kolejí, vlaky projíždění sníženou rychlostí. "Některé vlaky jedoucí z Prahy budou vedeny odklonem přes Nymburk, vlaky jedoucí do Prahy pak odklonem přes Benešov. Plné obnovení provozu předpokládáme ve večerních hodinách," řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. 

"Vzhledem k odklonu dálkových vlaků přes Nymburk a Čelákovice je provoz linek S2 a S22 velmi nepravidelný. Návazné autobusové přípoje nelze garantovat," upozornila Pražská integrovaná doprava. Mezi stanicemi Úvaly a Český Brod je zavedena kyvadlová náhradní autobusová doprava. Spěšné vlaky linky R41 jsou odřeknuty v úseku Praha - Kutná Hora.

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem v pátek vpodvečer u Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Chyba člověka stála podle dosavadního vyšetřování také za srážkou dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku, při které minulý týden zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Zlín posílili Procházka a Dramé

Prvními posilami fotbalistů Zlína na novou sezonu se stali obránce Václav Procházka a útočník Youba Dramé. Šestatřicetiletý Procházka přišel jako volný hráč po skončení smlouvy s Ostravou a podepsal roční kontrakt. Dvaadvacetiletý Francouz zamířil na Moravu z druholigového Ústí nad Labem.

Další zprávy