Přežije Jiřetín uhlí? Poslanci mu naději nedávají

Pavel Baroch
15. 2. 2009 11:30
Schválení novely horního zákona je nejisté
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lidem v Horním Jiřetíně v severních Čechách klesá naděje na lepší ochranu před postupující těžbou hnědého uhlí.

Vládní koalici se zatím nepodařilo na pořad nynější schůzce sněmovny zařadit návrh novely horního zákona, který má umožnit snadnější odpis zásob. Proti se postavila opoziční ČSSD a také rebelující poslanci ODS, kteří při schvalování programu hlasovali proti.

"Není možné tento návrh projednat dříve, než bude schválená aktualizovaná státní energetická koncepce," řekl Aktuálně.cz exministr průmyslu a sociálnědemokratický poslanec Milan Urban. Jelikož není novela horního zákona pevně schválená v programu schůze, snižuje se naděje, že ji poslanci v nabitém únorovém zasedání projednají.

"My jsme tento bod chtěli úplně vyřadit," dodal Urban. Ministerstvo životního prostředí, hlavní autor novely, ovšem věří, že poslanci nakonec k předloze dostanou a schválí ji.

Prosím, dejte nám dokumenty

Ministerstvo už roky marně požaduje po Mostecké uhelné společnosti doklady k tomu, aby mohlo požádat o odpis zásob hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi, a tím dát obcím naději, že je nepřeválcují těžební stroje.

Těžaři se tomu úspěšně vyhýbají. Platný horní zákon totiž neuvádí žádný termín, dokdy musí být žádost vyřízena.

Novela, kterou vloni schválila vláda, ovšem jednoznačně říká: Pokud těžební společnost požadované dokumenty nedodá do jednoho roku, mohou jí úřady vyměřit pokutu až 20 milionů korun.

"Novela by pro nás měla hodně velký význam," řekl Aktuálně.cz místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt poté, co předlohu předložil v září koaliční kabinet.

To nedopustíme
To nedopustíme | Foto: Pavel Baroch

Těžaři hrozí arbitrážemi

S novelou zákona zásadně nesouhlasí těžaři či svaz průmyslu. Tvrdí, že by nové předpisy mohly vyvolat vlnu arbitráží a mnohé firmy by zákon položil.

"Násilný zásah do hospodaření firmy může vést k řadě soudních sporů včetně mezinárodních arbitráží za několik desítek miliard korun. Pro mnoho těžebních společností může mít zneužívání této právní normy likvidační účinek," řekl mluvčí průmyslového svazu Milan Mostýn. Těžební unie vyzvala poslance, aby novelu odmítli.

"Skrytě mezi řádky je tam napsán konec hornictví v Čechách," souhlasí i někdejší ministr průmyslu Milan Urban, který trvá na tom, aby byla napřed schválená nová energetická koncepce země.

Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí.
Nový ministr Martin Bursík opouští úřad vlády po prvním formálním zasedání a spěchá na své nové pracoviště v budově Ministerstva životního prostředí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Má to zásadní návaznosti," tvrdí poslanec, podle něhož napřed musí mít stát jasnou představu o tom, kolik uhlí bude Česko ročně potřebovat k výrobě elektřiny a tepla.

Třináct let žádostí

Ministerstvo životního prostředí odmítá, že by energetická strategie, která bude hotova až na podzim, a novela horního zákona spolu nějak úzce souvisely. A odmítá i tvrzení, že by novela zlikvidovala české hornictví.

"Novela vůbec nemění způsob rozhodování o odpisu zásob," řekl Aktuálně.cz ministr životního prostředí Martin Bursík. Dodal, že novela pouze napravuje současnou díru v zákoně.

"Přestože příslušné podklady dodávají těžební společnosti běžně do několika měsíců, v případě zásob uhlí pod Černicemi a Horním Jiřetínem o ně stát marně žádá již třináct let," připomněl Bursík. Dodal, že nerostné bohatství je majetkem státu, který ho formou těžebních limitů propůjčuje podnikatelům.

Ministr průmyslu a obchodu přijel na jednání vlády ČR.
Ministr průmyslu a obchodu přijel na jednání vlády ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Říman: Já rozhodnu

Podobně hovoří i ministr průmyslu Martin Říman. "Novela horního zákona negarantuje státním úředníkům zodpovědným za ochranu přírody nové kompetence, které by jim umožnily odepsat všechny zásoby, na něž ukážou prstem," uvedl Říman.

"Ministerstvo průmyslu zůstává tím, kdo dá nakonec odpisu červenou nebo zelenou," dodal ministr, který se ovšem v minulosti už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že je zastáncem prolomení těžebních limitů a tedy likvidace obcí Horní Jiřetín a Černice.

A Římanův stranický kolega z ODS, poslanec Ondřej Vojíř v lednu oznámil, že při projednávání horního zákona bude prosazovat zrušení usnesení vlády Petra Pitharta z roku 1991, které stanovilo těžební limity v severozápadních Čechách a zároveň nařídilo kompetentním úřadům, aby nechaly uhlí za touto hranicí odepsat.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy