České Budějovice/Praha - Prezident Miloš Zeman zatím trvá na svém případném vetu senátního návrhu zákona o Národním parku Šumava. Po čtvrtečním jednání s prezidentem to ČTK řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).
Senát na konci dubna tento návrh podpořil v prvním kole projednávání. Učinil tak navzdory kritice vědců, ekologů i ministerstva životního prostředí. Zeman byl se Zimolou a starosty šumavských obcí zatím vždy ve shodě. Tentokrát je v požadavcích ještě radikálnější. Prezident přijal hejtmana na Pražském hradě na jeho žádost.
"Pan prezident mi řekl, že výměra takzvaných prvních zón je v návrhu zákona větší, než by podle jeho názoru měla být, ale že je připraven ještě diskutovat jak se senátory, tak posléze i s poslanci, a uvidí, jak se parametry zákona budou vyvíjet," uvedl Zimola.
Návrh senátního zákona vyvolává odezvu na protichůdných stranách. Senátor Jan Veleba (SPOZ) svolal na začátku května mítink do Horní Plané na Českokrumlovsku, kde jeho účastníci kritizovali současné kroky ministerstva životního prostředí, odvolání bývalého ředitele Jiřího Mánka i změny v novém plánu péče o NP Šumava.
Nedopusťte likvidaci parku, žádá 25 000 lidí
Více než 25 000 podpisů se pak sešlo pod peticí ekologů za dobrý zákon o Národním parku Šumava. Lidé v ní žádají senátory, aby přijali kvalitní zákon a nedopustili likvidaci parku. Senátní návrh zákona podle kritiků jde také proti zákonu o ochraně přírody a krajiny, evropským normám a obsahuje řadu právních rozporů.
Pod petici se podepsala i řada osobností: například textař, básník a herec Jiří Suchý, herec Ivan Trojan, někteří členové činohry Národního divadla, režiséři Jan Hřebejk a Olga Sommerová i miliardář a matematik Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci.
"Počet více než 25 tisíc lidí pod peticí ukazuje, že národní park nepatří jenom několika obcím, několika jihočeským nebo západočeským politikům, ale že patří všem lidem v této zemi," uvedl při předání petice v Senátu ekolog Jaromír Bláha.