Platy ústavních soudců porostou, novelu podepsal Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2014 15:25
Prezident ve středu podepsal několik novel a zákonů. Potvrdil rychlejší zvyšování důchodů, podpisem stvrdil také novelu o soudech a soudcích, o kybernetické bezpečnosti nebo elektroodpadech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal hned několik zákonů a novel. Potvrdil především rychlejší zvyšování důchodů, podpisem stvrdil také novelu o soudech a soudcích, díky které se ústavním soudcům podstatně zvedne plat. Kromě toho také podepsal novelu, která zavádí Registr míst zpětného odběru vysloužilých elektrických spotřebičů, zákon, díky kterému bude policie mít právo pokutovat řidiče motorových člunů nebo zákon o kybernetické bezpečnosti. Prezidentův podpis také posvětil rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o Máchův Máj v okolí Doks.

Soudnická elita

Na základě novely o soudech a soudcích se bude plat ústavních soudců určovat ze stejného základu jako u ostatních soudců. Doposud se jejich plat odvíjel z nižšího základu jako u poslanců či ministrů, a proto ústavní soudci dostávali méně peněz než mnozí soudci nižších instancí.

Novela měla původně přispět jen k obměně předsedů kolegií nejvyšších soudů. Ve Sněmovně se k ní však přidaly přílepky včetně zvýšení platů ústavních soudců. Senát minulý měsíc návrh ani neschválil, ani nezamítl a poslal jej hlavě státu. Zeman přitom už v květnu senátory požádal, aby pomohli platy ústavních soudců zvýšit.

Podotkl tehdy, že ačkoliv ústavní soudci představují elitu soudnictví, mají nižší odměnu než místopředsedové krajských soudů. Hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami se po novele zvýší ze 169 300 na 211 000 korun. Místopředseda bude pobírat 181 900 místo 146 000 korun. Plat s náhradami ústavního soudce-předsedy senátu vzroste ze 122 200 na 152 300 korun. Například předsedové Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu nyní mají i s náhradami 194 200 korun, místopředsedové 165 900 korun.

Registr elektrospotřebičů zjednoduší orientaci

Díky prezidentovu podpisu také v Česku vznikne Registr míst zpětného odběru vysloužilých elektrických spotřebičů.

Registr má obsahovat adresy všech sběrných míst pro vysloužilé elektrické spotřebiče bez ohledu na jejich provozovatele. "Umožní tak rychlou orientaci občanům, kde vysloužilé elektrické spotřebiče odevzdat," uvedl dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Přijetí novely po Česku žádá Evropská unie.

Návrh novely mimo jiné zavádí novou úpravu definice výrobce elektrozařízení, rozšíření povinnosti posledních prodejců odebírat použitá elektrozařízení či navýšení minimální úrovně dalšího využití elektroodpadu.

Za bezpečnější internet

Prezident ve středu také podepsal zákon o kybernetické bezpečnosti. Tento nový zákon, který připravil Národní bezpečnostní úřad, zavádí pravidla spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie.

Cílem zákona je zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy českého státu.

Předloha počítá s koordinačním místem pro okamžitou reakci na počítačové incidenty u poskytovatelů služeb elektronických komunikací, takzvaným národním CERT. Jeho roli má plnit soukromá firma, většinu úkolů má dělat bezplatně. Neměla by to navíc být zahraniční společnost a neměla by být založena výhradně za účelem dosažení zisku.

Zákon ukládá například poskytovatelům elektronických komunikací nebo správcům kritické informační infrastruktury povinnost hlásit bezpečnostní incidenty v jejich síti, informačním nebo komunikačním systému bezodkladně NBÚ. Umožňuje také vyhlásit stav kybernetického nebezpečí v případě, že je ve velkém rozsahu ohrožena bezpečnost informací v informačních systémech nebo sítích elektronických komunikací a mohly by tím být porušeny zájmy Česka.

Pokuty pro kapitány i návrat vlků

Prezidentův podpis potvrdil také novelu zákona o vnitrozemské plavbě. Díky ní bude moci policie nově pokutovat řidiče motorových člunů a malých plavidel. Nebude je už muset nutně předat plavební správě pro vyřešení ve správním řízení. Novela také upravuje podmínky pro půjčovny lodí i pro provozování vodních sportů, například jízdy na vodních skútrech a vodního lyžování. Řeší rovněž v návaznosti na předpisy EU pravidla pro fungování přístavů a dalších podobných zařízení.

Díky další novele podepsané prezidentem se rozšíří Chráněná krajinná oblast Kokořínsko, připojí se k ní Máchův Máj v okolí Doks. Mění se i název, nově se bude jmenovat Kokořínsko - Máchův kraj. Rozšíření má umožnit lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Ministerstvo životního prostředí pokládá tuto lokalitu za jedinečnou. Její výjimečnost dokládá i návrat vlka po 100 letech, který potvrdily fotopasti. V lokalitě se nachází 163 zvláště chráněných druhů živočichů a téměř stovka zvláště chráněných druhů rostlin.

 

Právě se děje

Další zprávy