Zeman v žebříčku popularity předstihl Babiše, věří mu víc než polovina lidí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
4. 2. 2016 18:05
Prezident Miloš Zeman podle průzkumu CVVM stále více boduje v žebříčcích důvěryhodnosti politiků. Díky důvěře 56 % občanů figuruje Zeman na prvním místě, za ním je šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš, ministr obrany Martin Stropnický a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Prezident Miloš Zeman stoupá v žebříčku oblíbenosti politiků u veřejnosti
Prezident Miloš Zeman stoupá v žebříčku oblíbenosti politiků u veřejnosti | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Žebříček nejoblíbenějších českých politiků má nového lídra. Předsedu ANO a ministra financí Andreje Babiše střídá v čele prezident Miloš Zeman. Alespoň tak vyznívá ve čtvrtek zveřejněný průzkum společnosti CVVM.

Zemanovi podle průzkumu důvěřuje 56 procent lidí, což je výrazně více, než při minulých průzkumech. Ještě v říjnu loňského roku měl důvěru 46 procent lidí, a v lednu 2015 dokonce jen 40 procent lidí.

Naopak dosud první Andrej Babiš si v tabulce pohoršil, protože skončil na druhém místě. Stále se ale těší vysoké důvěře lidí, loni v říjnu měl podporu 50 procent občanů, nyní je to ještě o jedno procento více. 

Veřejné vystupování Babiše a Zemana ukazuje, že oba dva patří k politikům, kteří se nejostřeji vyjadřují k tématu migrantů. Veřejnost v Česku přitom vystupuje silně proti migrantům, a podle průzkumů je většinově proti jakémukoliv jejich přijímání v České republice.

Naopak u veřejnosti ztrácí premiér Bohuslav Sobotka, který v posledních týdnech mluvil k migrantům více smířlivě. Zatímco loni v říjnu měl důvěru 46 procent lidí, nyní to je o tři procentní body méně. Naopak se k němu přiblížil ministr vnitra Milan Chovanec, kterému k říjnovým 35 procentům přibyly čtyři procentní body příznivců.

Celkem se autoři průzkumu ptali na 27 vrcholných představitelů. Žebříček uzavírají uzavírají ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a guvernér České národní banky Miroslav Singer s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) s 11 procenty. Do výsledků se ale podle CVVM promítá i to, že zhruba polovina dotázaných je nezná.

V porovnání kladného a záporného hodnocení významně převažuje pozitivní pohled podle CVVM jen u Zemana, Rychetského a Babiše. Naopak mezi politické osobnosti, které lidé vnímají spíše negativně, patří předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek, Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura, KSČM Vojtěch Filip a ODS Petr Fiala a ministři Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy