Fiala označil prezidentovo rozhodnutí za odpovědné a správné, podle opozice hlava státu nepřekvapila. Prezidentův poradce David Marek míní, že se výhrady k rozpočtu nevyjasnily.
Pavel podotkl, že po zvážení všech pro a proti považuje podpis rozpočtu za lepší řešení pro občany i pro Česko. "Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto Sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny," uvedl. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun.
Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny. S premiérem a ministrem financí jsem proto jednal a dostal jejich osobní… pic.twitter.com/FwWSfuCHn9
— Petr Pavel (@prezidentpavel) December 17, 2024
Prezidentovi ekonomičtí poradci měli vůči rozpočtu výhrady. Ekonom Marek dokonce řekl, že doporučí hlavě státu jej nepodepsat. Výhrady vycházely z připomínek Národní rozpočtové rady (NRR), šlo například o údajně nadhodnocené příjmy z prodeje emisních povolenek. Pavlův poradce dnes uvedl, že návrh rozpočtu nadále nepovažuje za dobrý. Obává se, aby se současný postup při přípravě rozpočtu nestal precedentem pro příští roky.
Premiér Fiala však označil Pavlovo rozhodnutí za odpovědné a správné. Rozpočet podle něj umožní rekordní investice s cílem podpořit ekonomický růst a s tím i růst mezd. Prezidentův krok oceňují i další politici vládní koalice. Například předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný podotkl, že případné rozpočtové provizorium by nebylo dobrou zprávou pro celou ekonomiku. Ministr financí Stanjura považuje za svou odpovědnost dodržet plánovaný schodek.
Nepřekvapil, uvedla opozice
Podle opozice Pavel podpisem rozpočtu nepřekvapil. Vládu pokaždé podrží, uvedl předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš. I podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury Pavel dlouhodobě kabinet podporuje.
Ostřejší slova použila předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová, když uvedla, že "ze statečného vojáka se stal poslušný kladeč věnců." Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek připomenul, že kdyby prezident zákon vrátil Sněmovně, vedlo by to k rozpočtovému provizoriu a v konečném důsledku by se nic nezměnilo.
Prezident ve videu uznal, že vláda před třemi lety začala konsolidaci veřejných financí a že rozpočet na příští rok, přestože se jedná o rok volební, není rozhazovačný. "Do budoucna to ale stačit nebude a v reformách bude nutné pokračovat," uvedl prezident. Ocenil slibované významné investice a dodržení závazků na obranu země.
K pokračování rozpočtové konsolidace, o níž prezident mluvil, opakovaně vyzývala i NRR. Podle ní dříve schválená opatření postačí k naplnění zákona o rozpočtové odpovědnosti do roku 2026, v příštím volebním období ale bude nutné přistoupit k dalším reformám, které dále sníží strukturální schodek rozpočtu, tedy výsledek hospodaření očištěný o mimořádné vlivy a hospodářský cyklus.