Stát couvl, chůvy školkám neproplatí. Přestaneme přijímat dvouleté, varují ředitelky

Domácí Domácí
19. 6. 2020 10:51
České mateřské školy navštěvuje téměř padesát tisíc dvouletých dětí. A to i přesto, že je školky nemají povinnost přijímat. Jejich počet by se ale mohl brzy snížit. Stát ustoupil od slibu, že školkám proplatí chůvy, které učitelkám s náročnou péčí o nejmenší pomáhají. Upozornily na to Hospodářské noviny. Školky nyní varují, že kvůli nedostatečným podmínkám dvouleté přestanou přijímat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle původní vyhlášky o předškolním vzdělávání měly mít od září všechny školky, do kterých dochází minimálně čtyři dvouleté děti, ze zákona nárok na jednoho nepedagogického pracovníka. Peníze na mzdy chův měly školky obdržet do rozpočtu, stejně jako to funguje u učitelů.

Stát ovšem od plánu v rámci čerstvé novely ustoupil. Původní verze podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) počítala se starým režimem, kdy byly školky povinné dvouleté děti přijímat, který ale před dvěma lety skončil. Vynaložení 1,3 miliardy korun za rok na mzdy chův tak Plaga označil za neefektivní.

Ministr školkám vzkázal, aby školky chůvy stejně jako dosud proplatily z evropských dotací. Podle jejich zástupců už je ale pozdě; řada ředitelek už zažádala o peníze na něco jiného a chůvy tak nebudou mít z čeho platit. "Potřebovaly peníze třeba na školení pro učitelky a počítaly s tím, že jim chůvu od září zaplatí stát," řekla Hospodářským novinám ředitelka mateřské školy Anenská ve Frýdku-Místku Natálie Toflová. 

Je to zrada, říkají školky a plánují petici

Mateřské školy vnímají Plagův ústup jako zradu a společně s Pedagogickou komorou chystají petici. Dvouleté děti většina z nich přijímá jen tehdy, pokud jim může zajistit dostatečnou péči, což s absencí chův nebude možné. "Hrozí, že dvouleté děti budou mít ve školkách zhoršené podmínky. Může to vést i k tomu, že je školky přestanou přijímat," uvedla ředitelka MŠ Hradec nad Moravicí Gabriela Lacková.

Z evropských fondů hradí služby chův kolem jedné šestiny mateřských škol. "Žádost o peníze z evropských fondů se podává na dva roky dopředu a pak už se s tím dá těžko něco dělat. Jenže školka funguje z roku na rok. Jeden rok dvouleté děti mít může a druhý nemusí," řekla HN ředitelka pražské Mateřské školy Paculova Andrea Benešová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy