Vydělával přes Airbnb, teď se stará o cizí byty. Nejde to dělat jako melouch, vyhořel jsem, říká

Radek Dragoun Radek Dragoun
24. 9. 2017 12:17
Airbnb je cestou, jak snadno vydělat peníze, myslí si celá řada lidí, kteří dají svůj byt k dispozici ke krátkodobému pronájmu. Tato představa je ale podle Matěje Koutného, spolumajitele firmy zabývající se správou krátkodobých pronájmů, naprosto mylná. "Dělat to ve vysoké kvalitě jako takový melouch nelze," myslí si. Starat se o takovou nemovitost zabere mnoho času a sebere řadu víkendů. Navíc na pronajímatele se často hledí skrz prsty. Magistrát tvrdí, že nepoctivci mezi nimi připraví Prahu o 120 milionů ročně. Koutný toto číslo považuje za výrazně přestřelené.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Nejen z celé řady hotelů, ale také z několika stovek soukromých bytů mohou turisté vybírat, když hodlají v Praze strávit několik dní. Služba Airbnb a její konkurence zažívá nebývalý růst po celém světě a česká metropole není výjimkou. Řada Pražanů pod vidinou snadného zisku své volné byty či pokoje přes tyto služby nabízí ke krátkodobému pronájmu.

Ale jistota stálého příjmu bez větší práce může být iluzí. Zatímco dlouhodobé pronajímání nemovitosti jednomu nájemníkovi vyžaduje během roku v řadě případů jen minimum času, u krátkodobého ho musí obětovat mnohem více. U nejvytíženějších bytů se mění hosté třeba i třikrát do týdne. Po každém takovém je pak potřeba uklidit a připravit byt pro další klienty, se kterými je nutné se sejít už jen kvůli předání klíčů.

"Dělat to ve vysoké kvalitě jako takový melouch nelze," myslí si Matěj Koutný. Sám vedle práce rok a půl přes Airbnb pronajímal byt, než zjistil, že takhle to dál nejde. "Byl jsem z toho úplně vyhořelý. Člověk nemá chvilku volna, turisté přijíždějí, kdy se jim zachce. Chtějí perfektní služby, vždycky perfektně uklizeno. A vy po nějaké době zjistíte, že to není tak růžové, jak se o tom dnes mluví. Nejsou to peníze zdarma," popisuje.

Tyto zkušenosti ho vedly k tomu, že spoluzaložil firmu Blahobyty, která se zabývá správou krátkodobých pronájmů. Obrací se na ně klienti, kteří by rádi svou nemovitost pronajímali, ale nemají čas se jí příliš věnovat. Firma se tak postará o nafocení bytu, dokoupí do něj drobné vybavení a pokusí se vytvořit nemovitosti úspěšný profil, na základě kterého si turisté vybírají, kde přenocují.

Postará se rovněž o předání klíčů a prvotních informací novým nájemcům a na konci jejich pobytu po nich zase uklidí a připraví byt pro další. Firma rovněž zajistí, aby vše bylo legální - nahlásí turisty na cizinecké policii, vede knihu hostů a zaplatí místní lázeňské poplatky.

To však řada ubytovatelů - alespoň podle analýzy pražského magistrátu - nedělá. A město na místních poplatcích tratí 120 milionů korun. Takové číslo ale považuje Koutný za přestřelené. Na základě svých zkušeností soudí, že naopak většina pronajímatelů všechny své zákonné povinnosti plní. A ti, co tak nečiní, to nedělají úmyslně, nýbrž spíše kvůli tomu, že o tom nevědí.

Nadhodnocená jsou podle něj i další čísla. V Praze je sice přes Airbnb 18 tisíc nabídek na krátkodobý pronájem, bytů, které slouží výhradně tomu a jsou takto nabízeny během celého roku, je výrazně méně. "V praxi jich jsou asi čtyři tisíce. Většina nabídek je od lidí, kteří tam bydlí a občas odjedou na dovolenou a v bytě mezitím někoho ubytují," říká Koutný.

Za naříkáním nad Airbnb je někdy jen "skrytá xenofobie"

Někteří pražští politici uvažují o regulaci sdíleného ubytování nejen kvůli penězům, které údajně do rozpočtu nepřicházejí, ačkoliv by měly, ale také kvůli stížnostem občanů. Lidé žijící v domě, kde se byty pronajímají přes Airbnb a další služby, často na sociálních sítích, ale i na radnicích popisují, jak jim turisté znepříjemňují klidné bydlení.

Matěj Koutný se však domnívá, že za to mohou spíš hostitelé než zahraniční turisté. "Není těžké ubytovávat turisty v bytě, aby nerušili dům. Nemyslím si, že by turisté měli tendenci chovat se nezodpovědněji než běžní obyvatelé. Pokud se to děje, tak to někdo dělá špatně, nevěnuje se jim dostatečně a nesnaží se problémům předcházet," domnívá se Koutný. V domě svých klientů nechává telefonní číslo na svou firmu, na kterou se mohou sousedé v případě jakéhokoliv problému kdykoliv obrátit.

Sám se spíše setkává s problémy, které jdou lehce řešit. Turisté například na chodbě nezhasínají světlo nebo nevědí, že se třídí odpad. Většinu problémů jde tak podle něj vyřešit stručným poučením při předávání klíčů.

Řada lidí si ale nestěžuje na nepořádek, kteří turisté způsobují, ale pouze jim je nepříjemné, že za prahem jejich bytů se i několikrát do týdne mění sousedé, které vůbec neznají. "Nemyslím si, že to je něco, co by mělo ostatním lidem bránit v nakládání se svým majetkem tak, jak chtějí. To je jenom skrytá xenofobie," odmítá tento argument Koutný.

Související video: Sdílené ubytování zvýšilo ceny nájmů o pětinu a vyhnalo Pražany z centra, říká spoluautor analýzy

Jsou lidé, kteří skupují celé nemovitosti a nabízejí je ve službě Airbnb, upozorňuje Vladimír Krajčík. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy