Vydělával přes Airbnb, teď se stará o cizí byty. Nejde to dělat jako melouch, vyhořel jsem, říká

Radek Dragoun Radek Dragoun
24. 9. 2017 12:17
Airbnb je cestou, jak snadno vydělat peníze, myslí si celá řada lidí, kteří dají svůj byt k dispozici ke krátkodobému pronájmu. Tato představa je ale podle Matěje Koutného, spolumajitele firmy zabývající se správou krátkodobých pronájmů, naprosto mylná. "Dělat to ve vysoké kvalitě jako takový melouch nelze," myslí si. Starat se o takovou nemovitost zabere mnoho času a sebere řadu víkendů. Navíc na pronajímatele se často hledí skrz prsty. Magistrát tvrdí, že nepoctivci mezi nimi připraví Prahu o 120 milionů ročně. Koutný toto číslo považuje za výrazně přestřelené.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Nejen z celé řady hotelů, ale také z několika stovek soukromých bytů mohou turisté vybírat, když hodlají v Praze strávit několik dní. Služba Airbnb a její konkurence zažívá nebývalý růst po celém světě a česká metropole není výjimkou. Řada Pražanů pod vidinou snadného zisku své volné byty či pokoje přes tyto služby nabízí ke krátkodobému pronájmu.

Ale jistota stálého příjmu bez větší práce může být iluzí. Zatímco dlouhodobé pronajímání nemovitosti jednomu nájemníkovi vyžaduje během roku v řadě případů jen minimum času, u krátkodobého ho musí obětovat mnohem více. U nejvytíženějších bytů se mění hosté třeba i třikrát do týdne. Po každém takovém je pak potřeba uklidit a připravit byt pro další klienty, se kterými je nutné se sejít už jen kvůli předání klíčů.

"Dělat to ve vysoké kvalitě jako takový melouch nelze," myslí si Matěj Koutný. Sám vedle práce rok a půl přes Airbnb pronajímal byt, než zjistil, že takhle to dál nejde. "Byl jsem z toho úplně vyhořelý. Člověk nemá chvilku volna, turisté přijíždějí, kdy se jim zachce. Chtějí perfektní služby, vždycky perfektně uklizeno. A vy po nějaké době zjistíte, že to není tak růžové, jak se o tom dnes mluví. Nejsou to peníze zdarma," popisuje.

Tyto zkušenosti ho vedly k tomu, že spoluzaložil firmu Blahobyty, která se zabývá správou krátkodobých pronájmů. Obrací se na ně klienti, kteří by rádi svou nemovitost pronajímali, ale nemají čas se jí příliš věnovat. Firma se tak postará o nafocení bytu, dokoupí do něj drobné vybavení a pokusí se vytvořit nemovitosti úspěšný profil, na základě kterého si turisté vybírají, kde přenocují.

Postará se rovněž o předání klíčů a prvotních informací novým nájemcům a na konci jejich pobytu po nich zase uklidí a připraví byt pro další. Firma rovněž zajistí, aby vše bylo legální - nahlásí turisty na cizinecké policii, vede knihu hostů a zaplatí místní lázeňské poplatky.

To však řada ubytovatelů - alespoň podle analýzy pražského magistrátu - nedělá. A město na místních poplatcích tratí 120 milionů korun. Takové číslo ale považuje Koutný za přestřelené. Na základě svých zkušeností soudí, že naopak většina pronajímatelů všechny své zákonné povinnosti plní. A ti, co tak nečiní, to nedělají úmyslně, nýbrž spíše kvůli tomu, že o tom nevědí.

Nadhodnocená jsou podle něj i další čísla. V Praze je sice přes Airbnb 18 tisíc nabídek na krátkodobý pronájem, bytů, které slouží výhradně tomu a jsou takto nabízeny během celého roku, je výrazně méně. "V praxi jich jsou asi čtyři tisíce. Většina nabídek je od lidí, kteří tam bydlí a občas odjedou na dovolenou a v bytě mezitím někoho ubytují," říká Koutný.

Za naříkáním nad Airbnb je někdy jen "skrytá xenofobie"

Někteří pražští politici uvažují o regulaci sdíleného ubytování nejen kvůli penězům, které údajně do rozpočtu nepřicházejí, ačkoliv by měly, ale také kvůli stížnostem občanů. Lidé žijící v domě, kde se byty pronajímají přes Airbnb a další služby, často na sociálních sítích, ale i na radnicích popisují, jak jim turisté znepříjemňují klidné bydlení.

Matěj Koutný se však domnívá, že za to mohou spíš hostitelé než zahraniční turisté. "Není těžké ubytovávat turisty v bytě, aby nerušili dům. Nemyslím si, že by turisté měli tendenci chovat se nezodpovědněji než běžní obyvatelé. Pokud se to děje, tak to někdo dělá špatně, nevěnuje se jim dostatečně a nesnaží se problémům předcházet," domnívá se Koutný. V domě svých klientů nechává telefonní číslo na svou firmu, na kterou se mohou sousedé v případě jakéhokoliv problému kdykoliv obrátit.

Sám se spíše setkává s problémy, které jdou lehce řešit. Turisté například na chodbě nezhasínají světlo nebo nevědí, že se třídí odpad. Většinu problémů jde tak podle něj vyřešit stručným poučením při předávání klíčů.

Řada lidí si ale nestěžuje na nepořádek, kteří turisté způsobují, ale pouze jim je nepříjemné, že za prahem jejich bytů se i několikrát do týdne mění sousedé, které vůbec neznají. "Nemyslím si, že to je něco, co by mělo ostatním lidem bránit v nakládání se svým majetkem tak, jak chtějí. To je jenom skrytá xenofobie," odmítá tento argument Koutný.

Související video: Sdílené ubytování zvýšilo ceny nájmů o pětinu a vyhnalo Pražany z centra, říká spoluautor analýzy

Jsou lidé, kteří skupují celé nemovitosti a nabízejí je ve službě Airbnb, upozorňuje Vladimír Krajčík. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy