Evropská města pod náporem turistů. Místní se bouří a pořádají protestní pochody

František Typovský ČTK František Typovský, ČTK
10. 8. 2017 16:04
Hojně navštěvovaná místa v Evropě, především Barcelona, Benátky či Dubrovník, se hroutí z návalu turistů z celého světa. Speciálně v posledních dnech, kdy starý kontinent sužují vysoké teploty protesty místních ještě zesílily. V těch nejdotčenějších evropských městech se dokonce pořádají protestní pochody. Ve Španělsku řádí organizace Arran, která cílí především na společnosti poskytující prohlídky měst. Světová turistická organizace se snaží situaci uklidnit a radí cestovatelům, aby se snažili objevit i utajené krásy měst mimo hlavní turistické trasy.
Čínští turisté v Praze.
Čínští turisté v Praze. | Foto: ČTK

Benátky/Barcelona - Ohniskem protituristických protestů v Evropě se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu návštěvníků.

Napětí už několik let narůstá hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv turistů a dopad služeb, jako je Airbnb, na místní trh s nemovitostmi.

Barcelona letos zahájila tažení právě proti Airbnb. Radnice zdvojnásobila počet inspektorů, kteří chodí nemovitosti kontrolovat. Z asi 16 000 pronájmů nemá zhruba 7000 potřebnou licenci.

Členy skupiny Arran, mládeže radikální levicové strany Kandidátka lidové jednoty (CUP), v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí.

"Dnešní způsob turistiky vyhání lidi z jejich čtvrtí a škodí životnímu prostředí," řekl mluvčí Arranu v rozhovoru s BBC

Demonstrace se konaly také na Mallorce a v baskickém San Sebastiánu, uvedl deník The Guardian. 

Benátky trápí výletní lodě a vysoké ceny bydlení

V  turisty oblíbených Benátkách, které mají 55 000 obyvatel a kam ročně přijede 20 milionů lidí, v červenci manifestovalo asi 2000 místních.

Příčinou jejich hněvu jsou v tomto případě rostoucí ceny bydlení a také obří výletní lodě, které znečišťují životní prostředí historického města.

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) Talíb Rifáí listu The Guardian řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je "velice vážná věc, kterou je třeba vážně řešit".

Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně řídit.

UNWTO doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích - například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu a především reagovat na potřeby místních obyvatel.

Starosta Benátek v červnu prohlásil, že zakáže vznik dalšího turistického ubytování v centru města. Aby na některých hojně navštěvovaných místech nevznikaly zácpy, město u nich nechalo nainstalovat počitadla lidí.

Dalším městem, kde se vyloďují tisíce turistů z výletních plavidel, je Dubrovník. Starosta města nechal proto rozmístit ve Starém městě kamery, aby v případě potřeby mohl být dav turistů zpomalen či zastaven. 

Turistický boom zažívá i Praha

Nárůst počtu turistů zaznamenává také česká metropole.

Podle výroční zprávy společnosti Prague City Tourism se v Praze loni ubytovalo více než 7 milionu lidí, téměř o půl milionu více než v roce 2015.

Zvyšující se číslo cizinců pozorují statistikové již delší dobu a větší počet turistů očekávají v Praze i letos. 

"Obzvlášť mne těší, že domácí cestovní ruch zaznamenává aktivní čísla - je to tím, že už tři roky jezdíme po republice, propagujeme Prahu a její kulturní aktivity a nabízíme i pro domácí publikum zajímavou možnost návštěvy hlavního města," říká ředitelka Prague City Tourism Nora Dolanská. 

Statistikám tradičně kralují Němci, Američané, Britové a Italové. Mezi nejoblíbenější pražské památky patří především Pražský hrad, Staroměstská radnice či trojská zoo.

Oblasti se začalo přezdívat "milánské Maledivy".
 

Právě se děje

Další zprávy