Premiér měl vést ve Žďáru kampaň, po tragédii ve škole odjel

Lucie Stuchlíková Zahraničí Lucie Stuchlíková, Zahraničí
14. 10. 2014 13:00
Bohuslav Sobotka ráno přijel na Vysočinu podpořit kandidátku ČSSD do Senátu. Akci zrušil a ve městě nezůstal ani z titulu premiéra - případ prý nechce politizovat.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Reuters

Žďár nad Sázavou – Tragédie ve Žďáru nad Sázavou pokazila premiérovi Bohuslavu Sobotkovi předvolební akci ke druhému kolu senátních voleb. Premiér ráno přijel do města, aby podpořil kandidátku ČSSD a starostku Žďáru Dagmar Zvěřinovou.

Když se ovšem k politikům dostala zpráva o útoku na střední škole, při kterém zahynul jeden student a další dvě studentky skončily se zraněním v nemocnici, byla předvolební akce okamžitě zrušena a Sobotka z města odjel.

"Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly předvolební akce. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast,“ napsal Sobotka deníku Aktuálně.cz v SMS.

Na otázku, zda by nebylo vhodné na místě zůstat a podpořit obyvatele z pozice premiéra, odpověděl, že jde o tragickou událost, kterou nechce nijak politizovat. Místo setrvání ve Žďáru Sobotka odjel do Vyškova, kde má od jedné hodiny jinou předvolební akci.

"Pan premiér nám před odjezdem vyjádřil podporu a důvěru. Ví, že je nutné, abychom my i policie mohli pracovat. Aby tady stál, není potřeba,“ uvedla Zvěřinová. S premiérem se prý domluvili na postupu a policie ho pravidelně informuje.

Na dálku sledují případ také ministr vnitra Milan Chovanec, který je v současné době na návštěvě u svého politického protějšku v Německu. "Nevylučuji, že na místo zajedu zítra," vzkázal Aktuálně.cz.

Jinde je účast politiků samozřejmost

V zemích na západ od českých hranic však argument "nechci lacině získávat politické body“ neplatí. Alespoň ne v případech, kdy při útocích ve školách umírají studenti.

Třeba ve Spojených státech se bezprostřední reakce prezidenta přímo očekává. Když například před necelými dvěma roky zaútočil střelec na základní školu v Newtownu, prezident Barack Obama vyjádřil rodinám obětí soustrast hned vzápětí. "Naše srdce jsou dnes zlomena," řekl v půli prosince viditelně dojatý prezident, který si během krátkého vystoupení utíral slzy.

Z evropských zemí má s útoky na školách zkušenosti například Finsko a Německo. V září 2008 po střelbě ve škole v Kauhajoki, kde zemřelo deset lidí, finský premiér Matti Vanhanen ihned po činu vyhlásil národní smutek. Na místo přijel o den později a setkal se se studenty.

8. listopadu 2007, kdy osmnáctiletý Pekka-Eric Auvinen zastřelil ve škole ve městě Jokela šest studentů, ředitelku školy a další zaměstnankyni, držela finská vláda minutu ticha. Premiér Vanhanen tehdy vyzval média, aby o tragédii informovala "rozumně“.

Rychlá reakce politických špiček

A konečně příklad ze sousedního Německa: 11. března 2009 postřílel Tim K. ve Winnendenu v Bádensku-Württembersku deset žáků a tři učitele a na útěku pak další tři lidi. První nouzové volání policie zaznamenala v 9.33 dopoledne. V 10:27 vyšla první zpráva o útoku v tiskových agenturách (tou dobou se mluvilo o dvou mrtvých). Ve 12:14 reagoval první politik – zemský ministr vnitra Heribert Rech.

Ve 13:04 vydal oficiální prohlášení německý prezident Horst Köhler. "Se zděšením a smutkem jsme se s mou ženou dozvěděli o šílené střelbě ve Winnendenu. V našich myšlenkách jsme s oběťmi a jejich rodinami a přáteli. Cítíme se být s nimi v těchto těžkých hodinách pevně spjati,“ řekl doslova.

 

Právě se děje

Další zprávy