Přehled vyznamenaných 28. října 2020

Pavel Švec Pavel Švec
28. 10. 2020 20:00
Jména všech osmatřiceti vyznamenaných.
Medaile Za hrdinství
Medaile Za hrdinství | Foto: Aktuálně.cz

Medaile Za hrdinství

Jana Březinová zdravotní sestra v důchodu, vypomáhala v Litomyšlské nemocnici v období covidu za hrdinství
nstrm. Petr Lang (in memoriam) příslušník vězeňské služby Věznice Heřmanice, byl zastřelen při útoku v ostravské nemocnici, kdy kryl vlastním tělem svoji dceru za záchranu lidského života
prap. Vladimír Šupa instruktor-lektor u 41. mechanizovaného praporu v Žatci, byl zraněn v roce 2009 během nasazení v misi ISAF v Afghánistánu za hrdinství v boji
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy