Celkově by období od 16. prosince do 12. ledna příštího roku mělo být teplotně nadprůměrné. "Výrazně nejteplejší se očekává první předpovědní týden, v následujících týdnech by teploty měly pozvolna klesat," uvedli meteorologové v měsíčním výhledu počasí.
Z hlediska srážek budou nadcházející čtyři týdny průměrné až slabě podprůměrné, víc sněžit nebo pršet by mělo až od 6. ledna.
Stejně jako bývá v posledních letech zvykem, i letos si lidé zasněženou a mrazivou vánoční atmosféru užijí asi jen na horách. Meteorologové považují za pravděpodobné, že teploty na Štědrý den vystoupají nad pět stupňů Celsia a může pršet, sněžit bude pravděpodobně jen na horách. "To by znamenalo, že bude platit pranostika, která praví: Na Adama a Evu čekejme oblevu," uvedl v pátek meteorolog Marjan Sandev na informačním webu ČHMÚ.
V dalších dnech se nicméně bude pozvolna ochlazovat, mrznout může i přes den a je možné, že sníh se udrží i v nižších polohách. Žádné přívaly sněhu to zřejmě nebudou, dodal meteorolog v dnešním výhledu počasí na vánoční svátky. Upozornil ale, že vzhledem v tomu, že se v prosinci rychle střídají vzduchové hmoty, je předpověď na určité dny složitá a současná prognóza je tedy bez záruky.
Průměrná teplota v Česku od 16. prosince do 12. ledna je minus 1,3 stupně Celsia. Nejchladněji touto dobou bylo na přelomu let 1962 až 1963 s průměrnou teplotou minus 7,6 stupně. Nejteplejší závěr prosince a začátek ledna měli Češi před 13 lety, kdy průměrná teplota dosáhla 3,5 stupně.