V noci na sobotu se bude tvořit ledovka, nejvíce to bude klouzat na Moravě

ČTK ČTK
6. 12. 2019 12:27
Na silnicích a chodnících ve východní polovině Česka se bude v noci na sobotu a v sobotu dopoledne vlivem namrzajících srážek tvořit ledovka. Odtávat bude pozvolna s postupným oteplováním od západu. Nejdéle to tedy bude klouzat na střední a východní Moravě. Řidiči a chodci by proto měli být při pohybu venku opatrní. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ledovce bude předcházet déšť, místy sněžení, které bude na prochlazeném povrchu namrzat. "Mokrý sníh bude na vozovkách přimrzat a po ujetí vozidly nebezpečně klouzat," varovali meteorologové.

Nejdříve očekávají ledovku v severních a východních Čechách, v sobotu ráno na Českomoravské vrchovině a dopoledne na Moravě a ve Slezsku. Zřejmě nejdéle vydrží v Olomouckém a Zlínském kraji, kde se teplota povrchu dostane nad bod mrazu podle ČHMÚ až odpoledne.

I přes chladné ráno se ale v sobotu má mírně oteplit. Na většině území bude 4 až 8 stupňů. Jasnou oblohu ale vystřídá zataženo až oblačno a velká část Česka pak musí počítat také s občasným deštěm nebo přeháňkami. V polohách nad 700 metrů i nasněží.

Podobné počasí vydrží také v neděli. Zataženou až oblačnou oblohu budou na většině území doprovázet deště a přeháňky, na horách bude i sněžit. Teploty budou kolísat mezi 5 a 9 stupni.

Sněhu pak bude přibývat postupně i po víkendu. V úterý a ve středu bude sněžit na většině území, ve čtvrtek se situace opět vrátí do normálu. Teploty se udrží v rozmezí 1 a 6 stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy