Bílé vánoce spíš nečekejte, tvrdí předpověď. Na Štědrý den má být nad nulou

ČTK ČTK
7. 12. 2019 17:07
Počasí v Česku nevybočí v prosinci podle sobotní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teplotně ani srážkově z průměru. Tepleji bude v prvních dvou týdnech, kdy bude i více pršet či sněžit. Kolem Vánoc má být kolem lehce nad nulou.
Foto: Aktuálně.cz

V týdnu vánočních svátků se budou podle ČHMÚ maximální denní teploty pohybovat kolem tří stupňů Celsia a minimální noční kolem minus dvou stupňů, podobné počasí vydrží i na Silvestra. Sněhu si tedy lidé v tomto období moc neužijí.  

"V následujících čtyřech týdnech se očekávají teploty většinou na horní hranici běžných hodnot pro danou roční dobu, v prvních dvou týdnech i nad touto hranicí," uvedl ve své sobotní předpovědi ČHMÚ. Podle meteorologů tak v období od 9. do 22. prosince dosáhnou maximální denní teploty v průměru čtyři stupně Celsia, noční se budou pohybovat kolem nuly, v prvním týdnu lehce pod nulou.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 9. prosince do 5. ledna je minus 0,8 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejchladněji v roce 1996, kdy průměr činil minus 6,2 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 2,7 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1987.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.

 

Právě se děje

Další zprávy