Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Foto: Katedra českého jazyka - Ostravská univerzita

Jaroslav David, vedoucí Katedry českého jazyka na Ostravské univerzitě

Čeština a její "reformy" ze strany politiků, to je už taková česká tradice, ať jde o piráty nebo komunisty. Není špatné nechat volbu podoby příjmení na jeho nositelce, ale problémy přináší praxe. Jak se bude mužská forma v případě ženské nositelky skloňovat - paní Jana Novák, bez paní Jany Nováka/Nováky? Anebo v dalších pádech stejně nakonec zůstane přípona -ová?

A co například seznamy, kde se uvádějí pouze příjmení - bude to vypadat, že jsou všude samí muži, tedy je například ubytujeme spolu. A za rok se opět třeba zase piráti ozvou, že je třeba "demaskulinizovat" češtinu a odstranit mužské podoby příjmení něčím jiným? Nezneklidňoval bych se, neboť čeština už toho přežila a má tuhý kořínek. A hlavně většinu rozumných uživatelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy