Pražská strojírna chce zpět milion za Fischerovo poradenství. Práci neodvedl, tvrdí

Jiří Pšenička
7. 4. 2019 19:32
Firma Pražská strojírna, ovládaná magistrátem hlavního města, chce zpět více než milion korun, které v minulosti vyplatila nynějšímu senátorovi a bývalému prezidentskému kandidátovi Pavlu Fischerovi. Tvrdí, že Fischer neodvedl poradenskou práci, jak se k tomu v roce 2016 smluvně zavázal. Strojírna, která je stoprocentní dcerou pražského dopravního podniku, přitom nežádá peníze přímo od senátora, nýbrž od svého někdejšího ředitele Vladimíra Říhy, vyhozeného v únoru 2017. Právě on měl podle strojírny vše zavinit.
Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: František Grossmann

Podle informací Aktuálně.cz odeslala městská firma letos 18. února Říhovi předžalobní výzvu, ve které jej žádá, aby údajnou škodu, vyčíslenou na 1,035 milionu korun, do konce února uhradil.

Říha na výzvu nereagoval a tak Pražská strojírna o zmíněný "Fischerův" milion na začátku března rozšířila žalobu o náhradu škody, kterou na svého bývalého šéfa podala už loni v září (v té byly celkové Říhovy škody vyčísleny na 21 milionů korun).

V rozšíření žalobě, s níž se redakce Aktuálně.cz seznámila, žalující strojírna tvrdí, že peníze pro Fischera byly "vynaloženy zcela neúčelně a ke škodě žalobkyně (Pražské strojírny)".

Pomoc s expanzí do Francie

Nynější senátor, který byl v letech 2003 až 2010 českým velvyslancem ve Francii, měl přitom městské strojírenské firmě, která se zabývá výrobou tramvajových výhybek a dalšího materiálu souvisejícího s kolejovou dopravou, pomoci s rozvojem byznysu na francouzském trhu.

Poradenský kontrakt Fischer podepsal k 1. březnu 2016 s odměnou 110 tisíc korun měsíčně a náhradou cestovních výdajů. Smlouva, za firmu signovaná Říhou, měla původně trvat do konce června stejného roku, ale byla dvakrát prodloužena, spolupráce skončila až v závěru roku 2016.

Strojírna s novým vedením, v jehož čele je nyní krizový manažer a člen hnutí ANO Róbert Masarovič, tvrdí, že nedisponuje žádnou písemnou zprávou o situaci na francouzském trhu, kterou jí Fischer slíbil dodat. Současně prý nemá poznatky o tom, že by závěry z Fischerovy zprávy byly nějak využity.

"Žalobkyně má proto důvodné pochybnosti o poskytnutí adekvátního protiplnění. Ve Francii neměla prakticky žádné zakázky a tedy ani tržby," napsala firma, kterou před soudem zastupuje advokátní kancelář HSP & Partners vedená advokátem Květoslavem Hlínou. Jde o kancelář, s níž nové vedení Prahy chtělo ukončit spolupráci, nicméně zakázky v Pražské strojírně jí zůstaly.    

"Firmě velmi aktivně pomáhal"

Zaslání přípisu s předžalobní výzvou a rozšíření žaloby na Říhu potvrdil deníku Aktuálně.cz i šéf strojírny Masarovič. "Domníváme se, že škodu společnosti způsobil svým jednáním především pan Říha. K prověření tohoto podezření byly učiněny příslušné právní kroky," vysvětlil, proč žaloba v této věci míří právě na jeho předchůdce a ne přímo na senátora.

Přijetí předžalobní výzvy potvrdil i sám Vladimír Říha. Vyčíslené škody považuje za smyšlené, nepodložené jakýmikoli důkazy, stejně jako další škody, které mu Masarovičem vedená Pražská strojírna vyměřila už dříve (a kvůli kterým v roce 2017 podala i trestní oznámení).

Co se týče Pavla Fischera, je si Říha prý stoprocentně jistý, že pro strojírnu řádně zpracoval nejen dohodnuté studie o francouzském trhu, ale firmě velmi aktivně pomáhal připravovat nabídky do několika soutěží, do níž se Pražská strojírna ve Francii přihlásila.

"Chodil do firmy, byl s námi v roce 2016 i na největším železničním veletrhu InnoTrans v Německu, doložit to mohou i další zaměstnanci. Stejně tak mohou být důkazem naše e-maily," doplňuje Říha.

Jako základní problém vidí bývalý šéf to, že nové vedení všechnu rozdělanou práci "hodilo do koše" a nedotáhlo ji do podoby zakázek. To se podle něj netýká nejen Francie, ale i velkých zakázek v Iráku, kde šlo o miliardy korun, přičemž pražskou firmu tam na konci roku 2017 předběhl a z trhu vytlačil koncern Alstom.

Nechceme nikoho skandalizovat

Senátor Fischer poslal deníku Aktuálně.cz jen stručné vyjádření. "Během své profesní kariéry jsem pracoval pro desítky klientů a svou práci jsem vždy odvedl. K žádným soudním sporům nikdy nedošlo. Nevidím důvod komentovat jednotlivé případy," uvedl. Předtím nicméně poznamenal, že nemůže za to, když firma jím odvedenou práci nakonec nezužitkovala.

"Budeme jen rádi, pokud výsledkem kvalifikovaného posouzení adekvátnosti plnění poskytnutého panem Fischerem společnosti bude, že je vše v pořádku. Není v našem zájmu kohokoliv skandalizovat," komentoval Fischerovo vyjádření současný šéf strojírny Róbert Masarovič.  

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 12 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy