Pražská exhumace Tychona Braha. Církvi se to nezamlouvá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 1. 2009 5:30
Arcibiskupství čeká na památkáře a archeology
Otevře se hrobka Tycha Brahe? Rozhodne týnská farnost a pražské arcibiskupství.
Otevře se hrobka Tycha Brahe? Rozhodne týnská farnost a pražské arcibiskupství. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Do Prahy v minulých dnech dorazila velmi neobvyklá žádost archeologů z Dánska o exhumaci těla slavného astronoma Tychona Braha, jehož hrobka se nachází v Týnském chrámu.

Česká katolická církev není z nápadu nadšena a čeká, jak se vyjádří památkáři a další odborníci.

Deník Aktuálně.cz nás jako první informoval o záměru dánských vědců odebrat vzorek z ostatků myslitele. Dánové chtějí dokázat, že Brahe byl ve skutečnosti otráven.

Žádost nyní posuzují odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a Národního památkového ústavu.

"Do doby než se odborníci vyjádří, nemá smysl o tom vůbec uvažovat," říká mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Církev spolupracuje s historiky a archeology často, žádost o tak radikální zásah, jako je otevření hrobky, exhumace těla a odebrání vzorku tkáně, je ale výjimečná.

"Většinou se používají málo destruktivní techniky. Například sondy, díky kterým se do hrobky zavede kamera," vysvětluje Pištora.

Převáží vědecký plán, nebo úcta k ostatkům

I pokud by památkáři na dánskou žádost kývli, nemají tamní vědci vyhráno. Postoj arcibiskupství je velmi opatrný.

Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev s ostatky Tycha Brahe.
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev s ostatky Tycha Brahe. | Foto: Aktuálně.cz

"Nejsme si jisti případným vědeckým přínosem - s ohledem na úctu k ostatkům i riziko, že by hrobka byla poškozena, změnila by se v ní teplota a podobně," říká Pištora s tím, že s definitivním stanoviskem vyčká církev až do doby než se vyjádří historikové.

Kdo nakonec definitivně rozhodne, zda dánští archeologové dostanou možnost ověřit svou hypotézu či ne?

"Je to skutečně velmi neobvyklá žádost, takže žádná procedura není stanovena. Rozhodovat ale bude příslušná farnost ve spolupráci s arcibiskupstvím," dodává Pištora.

Příslušnou farností je Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze. Ta už Aktuálně.cz dříve potvrdila, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

Historik: Brahe zemřel rukou příbuzného

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Braha, má vést Jens Vellev. Tento archeolog je zastáncem nové  teorie, že Brahe byl otráven chloridem rtuťnatým.

Dánskou veřejnost nedávno šokoval objev historika Petera Andersena, že travičem měl být vzdálený příbuzný astronoma - švédský šlechtic Erik Brahe.

Nejvíce překvapivou částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristán IV. To může vrhnout trochu stínu na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Německý ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří nechtěli očkovat děti proti spalničkám

Německý ústavní soud ve čtvrtek zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti spalničkám. Podle soudců je sice zásah do práv výrazný, je však ospravedlnitelný ochranou zdraví zranitelnějších osob, uvedla agentura DPA. Očkování proti spalničkám vyžadují v Německu jesle a školky.

Od března 2020 platí v Německu nařízení, že děti starší jednoho roku, které navštěvují jesle či jiná obdobná zařízení, musejí být očkované proti spalničkám. Výjimku mají pouze děti, které nemoc prodělaly, a děti, které se očkovat ze zdravotních důvodů nemohou. Rodiče musí splnění povinnost prokázat při zápisu. U dětí, které zařízení v době vydání nařízení již navštěvovaly, měli rodiče čas do konce letošního července, aby nechaly své dítě naočkovat. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až 2500 eur (přes 61 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy