Pražská exhumace Tychona Braha. Církvi se to nezamlouvá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 1. 2009 5:30
Arcibiskupství čeká na památkáře a archeology
Otevře se hrobka Tycha Brahe? Rozhodne týnská farnost a pražské arcibiskupství.
Otevře se hrobka Tycha Brahe? Rozhodne týnská farnost a pražské arcibiskupství. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Do Prahy v minulých dnech dorazila velmi neobvyklá žádost archeologů z Dánska o exhumaci těla slavného astronoma Tychona Braha, jehož hrobka se nachází v Týnském chrámu.

Česká katolická církev není z nápadu nadšena a čeká, jak se vyjádří památkáři a další odborníci.

Deník Aktuálně.cz nás jako první informoval o záměru dánských vědců odebrat vzorek z ostatků myslitele. Dánové chtějí dokázat, že Brahe byl ve skutečnosti otráven.

Žádost nyní posuzují odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a Národního památkového ústavu.

"Do doby než se odborníci vyjádří, nemá smysl o tom vůbec uvažovat," říká mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Církev spolupracuje s historiky a archeology často, žádost o tak radikální zásah, jako je otevření hrobky, exhumace těla a odebrání vzorku tkáně, je ale výjimečná.

"Většinou se používají málo destruktivní techniky. Například sondy, díky kterým se do hrobky zavede kamera," vysvětluje Pištora.

Převáží vědecký plán, nebo úcta k ostatkům

I pokud by památkáři na dánskou žádost kývli, nemají tamní vědci vyhráno. Postoj arcibiskupství je velmi opatrný.

Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev s ostatky Tycha Brahe.
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev s ostatky Tycha Brahe. | Foto: Aktuálně.cz

"Nejsme si jisti případným vědeckým přínosem - s ohledem na úctu k ostatkům i riziko, že by hrobka byla poškozena, změnila by se v ní teplota a podobně," říká Pištora s tím, že s definitivním stanoviskem vyčká církev až do doby než se vyjádří historikové.

Kdo nakonec definitivně rozhodne, zda dánští archeologové dostanou možnost ověřit svou hypotézu či ne?

"Je to skutečně velmi neobvyklá žádost, takže žádná procedura není stanovena. Rozhodovat ale bude příslušná farnost ve spolupráci s arcibiskupstvím," dodává Pištora.

Příslušnou farností je Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze. Ta už Aktuálně.cz dříve potvrdila, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

Historik: Brahe zemřel rukou příbuzného

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Braha, má vést Jens Vellev. Tento archeolog je zastáncem nové  teorie, že Brahe byl otráven chloridem rtuťnatým.

Dánskou veřejnost nedávno šokoval objev historika Petera Andersena, že travičem měl být vzdálený příbuzný astronoma - švédský šlechtic Erik Brahe.

Nejvíce překvapivou částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristán IV. To může vrhnout trochu stínu na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy