Pražská exhumace Tychona Braha. Církvi se to nezamlouvá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 1. 2009 5:30
Arcibiskupství čeká na památkáře a archeology
Otevře se hrobka Tycha Brahe? Rozhodne týnská farnost a pražské arcibiskupství.
Otevře se hrobka Tycha Brahe? Rozhodne týnská farnost a pražské arcibiskupství. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Do Prahy v minulých dnech dorazila velmi neobvyklá žádost archeologů z Dánska o exhumaci těla slavného astronoma Tychona Braha, jehož hrobka se nachází v Týnském chrámu.

Česká katolická církev není z nápadu nadšena a čeká, jak se vyjádří památkáři a další odborníci.

Deník Aktuálně.cz nás jako první informoval o záměru dánských vědců odebrat vzorek z ostatků myslitele. Dánové chtějí dokázat, že Brahe byl ve skutečnosti otráven.

Žádost nyní posuzují odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a Národního památkového ústavu.

"Do doby než se odborníci vyjádří, nemá smysl o tom vůbec uvažovat," říká mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Církev spolupracuje s historiky a archeology často, žádost o tak radikální zásah, jako je otevření hrobky, exhumace těla a odebrání vzorku tkáně, je ale výjimečná.

"Většinou se používají málo destruktivní techniky. Například sondy, díky kterým se do hrobky zavede kamera," vysvětluje Pištora.

Převáží vědecký plán, nebo úcta k ostatkům

I pokud by památkáři na dánskou žádost kývli, nemají tamní vědci vyhráno. Postoj arcibiskupství je velmi opatrný.

Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev s ostatky Tycha Brahe.
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev s ostatky Tycha Brahe. | Foto: Aktuálně.cz

"Nejsme si jisti případným vědeckým přínosem - s ohledem na úctu k ostatkům i riziko, že by hrobka byla poškozena, změnila by se v ní teplota a podobně," říká Pištora s tím, že s definitivním stanoviskem vyčká církev až do doby než se vyjádří historikové.

Kdo nakonec definitivně rozhodne, zda dánští archeologové dostanou možnost ověřit svou hypotézu či ne?

"Je to skutečně velmi neobvyklá žádost, takže žádná procedura není stanovena. Rozhodovat ale bude příslušná farnost ve spolupráci s arcibiskupstvím," dodává Pištora.

Příslušnou farností je Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze. Ta už Aktuálně.cz dříve potvrdila, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

Historik: Brahe zemřel rukou příbuzného

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Braha, má vést Jens Vellev. Tento archeolog je zastáncem nové  teorie, že Brahe byl otráven chloridem rtuťnatým.

Dánskou veřejnost nedávno šokoval objev historika Petera Andersena, že travičem měl být vzdálený příbuzný astronoma - švédský šlechtic Erik Brahe.

Nejvíce překvapivou částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristán IV. To může vrhnout trochu stínu na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy