Czech Church not keen on exhumation of Tycho Brahe

CzechNews
21. 1. 2009 16:30
Danish scientists are convinced the Czech king´s court observer of the stars was murdered by a contract killer
Tycho Brahe was a revered scientist at the court of emperor Rudolf II
Tycho Brahe was a revered scientist at the court of emperor Rudolf II | Foto: Aktuálně.cz

Prague - A very unusual request has recently arrived in Prague.

A team of Danish scientists sent a letter of request to a parish of Prague's Týn Church, asking permission to exhume the body of a famous Danish astronomer Tycho Brahe.

Brahe lived at the court of Czech king and Habsburg emperor Rudolf II in the 16th century and was a very good friend of German astronomer Johannes Kepler.

Tycho Brahe was buried in Prague's Týn Church.

Contract killer?

According to German weekly magazine Der Spiegel, Danish historian Peter Andersen suspects that "the murder plot was hatched at the highest political level. Danish King Christian IV was the mastermind."

Prague's tombstone of Danish astronomer
Prague's tombstone of Danish astronomer | Foto: Aktuálně.cz

The Strasbourg-based historian has recently discovered a diary, in which a distant relative of  Tycho Brahe and Swedish Count, Erik Brahe, made a murder confession. Erik Brahe visited Brahe's house a few days before the astronomer's death.

The Danish scientists, headed by archeologist Jens Vellev, believe the brilliant observer of the stars was poisoned with mercury. 

Church not so keen

The team of scientists wants to take a sample of Brahe's body to confirm their convictions.

The Czech Catholic Church, however, does not show much enthusiasm about opening the grave, awaiting a statement of experts and preservationists.

At the moment the Danish team's request is being reviewed by Czech Institute of Archeology of the Academy of Sciences and National Heritage Institute.

Was Erik Brahe a contract killer?
Was Erik Brahe a contract killer? | Foto: Wikipedia.org

"We do not see any reason why we should comment it now. As soon as we have the experts' statement, we will do so," spokesperson of Archdiocese of Prague Aleš Pištora said for Aktuálně.cz.

The Church often cooperates with historians and archeologists but the request to open the grave, exhume the body and take a sample of the body is highly exceptional.

"Most of the time they use destructive methods, for example probing tubes and a camera that is sent down to the grave," said Pištora.

Even if preservationists agree with the exhumation, the Danish scientists will have to get an approval of the Archdiocese of Prague. And their approach is far from keen.

"We are not certain about the scientific benefits of the whole thing. With respect to the remains of the body we would run a risk of damaging the grave. Moreover, the temperature would change and so on," said Pištora.

"However, it is such an exceptional situation, there are no guidelines who and how should decide," added Pištora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Smutný osud českých Romů zůstává tragickou kapitolou dějin, řekl Fiala při připomínce přesunu Romů do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala. Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Ředitelka muzea Jana Horváthová uvedla, že v odsunu byli i členové její rodiny. "Nikdo už se z nich nevrátil. Já jsem vyrůstala ve stínu jejich temných příběhů, které jsem dlouho nechápala," řekla Horváthová. Připomněla také, že její dědeček, právník Tomáš Holomek, už v 70. letech minulého století založil komisi směřující k odškodnění romského holokaustu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy