Czech Church not keen on exhumation of Tycho Brahe

CzechNews
21. 1. 2009 16:30
Danish scientists are convinced the Czech king´s court observer of the stars was murdered by a contract killer
Tycho Brahe was a revered scientist at the court of emperor Rudolf II
Tycho Brahe was a revered scientist at the court of emperor Rudolf II | Foto: Aktuálně.cz

Prague - A very unusual request has recently arrived in Prague.

A team of Danish scientists sent a letter of request to a parish of Prague's Týn Church, asking permission to exhume the body of a famous Danish astronomer Tycho Brahe.

Brahe lived at the court of Czech king and Habsburg emperor Rudolf II in the 16th century and was a very good friend of German astronomer Johannes Kepler.

Tycho Brahe was buried in Prague's Týn Church.

Contract killer?

According to German weekly magazine Der Spiegel, Danish historian Peter Andersen suspects that "the murder plot was hatched at the highest political level. Danish King Christian IV was the mastermind."

Prague's tombstone of Danish astronomer
Prague's tombstone of Danish astronomer | Foto: Aktuálně.cz

The Strasbourg-based historian has recently discovered a diary, in which a distant relative of  Tycho Brahe and Swedish Count, Erik Brahe, made a murder confession. Erik Brahe visited Brahe's house a few days before the astronomer's death.

The Danish scientists, headed by archeologist Jens Vellev, believe the brilliant observer of the stars was poisoned with mercury. 

Church not so keen

The team of scientists wants to take a sample of Brahe's body to confirm their convictions.

The Czech Catholic Church, however, does not show much enthusiasm about opening the grave, awaiting a statement of experts and preservationists.

At the moment the Danish team's request is being reviewed by Czech Institute of Archeology of the Academy of Sciences and National Heritage Institute.

Was Erik Brahe a contract killer?
Was Erik Brahe a contract killer? | Foto: Wikipedia.org

"We do not see any reason why we should comment it now. As soon as we have the experts' statement, we will do so," spokesperson of Archdiocese of Prague Aleš Pištora said for Aktuálně.cz.

The Church often cooperates with historians and archeologists but the request to open the grave, exhume the body and take a sample of the body is highly exceptional.

"Most of the time they use destructive methods, for example probing tubes and a camera that is sent down to the grave," said Pištora.

Even if preservationists agree with the exhumation, the Danish scientists will have to get an approval of the Archdiocese of Prague. And their approach is far from keen.

"We are not certain about the scientific benefits of the whole thing. With respect to the remains of the body we would run a risk of damaging the grave. Moreover, the temperature would change and so on," said Pištora.

"However, it is such an exceptional situation, there are no guidelines who and how should decide," added Pištora.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy