Slavný astronom v Praze otráven? Dánové žádají exhumaci

Martin Novák Martin Novák
19. 1. 2009 21:21
Zemřel Tycho Brahe na příkaz krále?
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev. Do té byly ostatky uloženy v roce 1901.
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev. Do té byly ostatky uloženy v roce 1901. | Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - Dánům stále nedá spát záhada, jak a proč zemřel před 408 lety v Praze jejich slavný vědec a astronom Tycho Brahe.

Někteří historici se totiž domnívají, že Brahe byl jakýmsi předchůdcem ruského disidenta Alexandra Litviněnka, který byl před dvěma lety otráven v Londýně poloniem.

Tým dánských vědců se chce vydat do Prahy a exhumovat ostatky astronoma, které spočívají v Týnském chrámu.

Historik Peter Andersen dánskou veřejnost nedávno šokoval objevem deníku údajného Braheova vraha. Tím má být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce.

Vedl ruku vraha dánský král?

Nejvíce překvapivou částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristián IV. To může vrhnout trochu stínu na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

Vědcův hrob je v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí.
Vědcův hrob je v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. | Foto: Tomáš Adamec

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Brahe, má vést archeolog Jens Vellev, který je zastáncem teorie o vraždě.

Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze potvrdila Aktuálně.cz, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

"Celá věc je ve stádiu posuzování. Pokud vím, zatím nebylo rozhodnuto. Konečné slovo má kardinál Miloslav Vlk," řekl pastorační asistent v Týnském chrámu Štěpán Filipec. Vyjádřit se prý také musejí památkáři.

"Je to samozřejmě výjimečná událost a dost citlivá. Od doby Josefa II. se v kostelích nepohřbívá a žádost na otevření takto starého hrobu je něco mimořádného," řekl Filipec Aktuálně.cz.

Co věděl Petr Vok?

Dosud se přepokládalo, že Brahe se neúmyslně otrávil sám v rámci svých alchymistických pokusů, anebo mu z jiného důvodu selhaly ledviny.

Mezi lidmi rozšířená pověst zase praví, že mu praskl močový měchýř, protože mu bylo trapné vzdálit se ze společnosti císaře na toaletu.

Poslední zkoumání ale naznačuje, že vše mohlo být jinak a slavný astronom se stal obětí nájemné vraždy na pokyn z nejvyšších míst.

Tycho Brahe byl a je dodnes považován za geniálního astronoma.
Tycho Brahe byl a je dodnes považován za geniálního astronoma. | Foto: Aktuálně.cz

Pražské Národní muzeum v devadesátých letech zapůjčilo do Dánska část knírů Tychona Brahe. Na univerzitě v Lundu zjistili, že obsahuje stokrát větší množství rtuti, než je normální.

Historik Andersen nyní tvrdí, že v deníku má po ruce jasný důkaz. Knihu vázanou v kůži a psanou v latině nalezl v útrobách Královské knihovny ve Stockholmu. Obsahuje prý informace o přípravě na "misi", včetně schůzek v Kodani.

Vrah prý přijel do Prahy v dubnu roku 1601 a seznámil se s vědcem. Smrtelnou dávku chloridu rtuťnatého mu měl podat podle deníku 23. října, když se předtím pokusil jej otrávit neuspěšně poprvé 13. října. Čtyřiapadesátiletý Brahe zemřel 24. října 1601.

A proč měl mladý král Kristán IV. astronoma nenávidět? Christensen se domnívá, že kvůli zprávám o dřívějším milostném vztahu mezi jeho matkou, královnou Sofií a slovutným vědcem. Spatřoval v nich nebezpečí pro svůj trůn.

Historik se také domnívá, že do vražedných plánů byl zasvěcen i český šlechtic Petr Vok z Rožmberka. Právě on pořádal večírek, na kterém se odehrál 13. října první pokus o otrávení Tychona Brahe.

Je známo, že Vok byl v té době velmi zadlužený a potřeboval peníze...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy