Slavný astronom v Praze otráven? Dánové žádají exhumaci

Martin Novák Martin Novák
19. 1. 2009 21:21
Zemřel Tycho Brahe na příkaz krále?
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev. Do té byly ostatky uloženy v roce 1901.
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev. Do té byly ostatky uloženy v roce 1901. | Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - Dánům stále nedá spát záhada, jak a proč zemřel před 408 lety v Praze jejich slavný vědec a astronom Tycho Brahe.

Někteří historici se totiž domnívají, že Brahe byl jakýmsi předchůdcem ruského disidenta Alexandra Litviněnka, který byl před dvěma lety otráven v Londýně poloniem.

Tým dánských vědců se chce vydat do Prahy a exhumovat ostatky astronoma, které spočívají v Týnském chrámu.

Historik Peter Andersen dánskou veřejnost nedávno šokoval objevem deníku údajného Braheova vraha. Tím má být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce.

Vedl ruku vraha dánský král?

Nejvíce překvapivou částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristián IV. To může vrhnout trochu stínu na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

Vědcův hrob je v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí.
Vědcův hrob je v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. | Foto: Tomáš Adamec

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Brahe, má vést archeolog Jens Vellev, který je zastáncem teorie o vraždě.

Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze potvrdila Aktuálně.cz, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

"Celá věc je ve stádiu posuzování. Pokud vím, zatím nebylo rozhodnuto. Konečné slovo má kardinál Miloslav Vlk," řekl pastorační asistent v Týnském chrámu Štěpán Filipec. Vyjádřit se prý také musejí památkáři.

"Je to samozřejmě výjimečná událost a dost citlivá. Od doby Josefa II. se v kostelích nepohřbívá a žádost na otevření takto starého hrobu je něco mimořádného," řekl Filipec Aktuálně.cz.

Co věděl Petr Vok?

Dosud se přepokládalo, že Brahe se neúmyslně otrávil sám v rámci svých alchymistických pokusů, anebo mu z jiného důvodu selhaly ledviny.

Mezi lidmi rozšířená pověst zase praví, že mu praskl močový měchýř, protože mu bylo trapné vzdálit se ze společnosti císaře na toaletu.

Poslední zkoumání ale naznačuje, že vše mohlo být jinak a slavný astronom se stal obětí nájemné vraždy na pokyn z nejvyšších míst.

Tycho Brahe byl a je dodnes považován za geniálního astronoma.
Tycho Brahe byl a je dodnes považován za geniálního astronoma. | Foto: Aktuálně.cz

Pražské Národní muzeum v devadesátých letech zapůjčilo do Dánska část knírů Tychona Brahe. Na univerzitě v Lundu zjistili, že obsahuje stokrát větší množství rtuti, než je normální.

Historik Andersen nyní tvrdí, že v deníku má po ruce jasný důkaz. Knihu vázanou v kůži a psanou v latině nalezl v útrobách Královské knihovny ve Stockholmu. Obsahuje prý informace o přípravě na "misi", včetně schůzek v Kodani.

Vrah prý přijel do Prahy v dubnu roku 1601 a seznámil se s vědcem. Smrtelnou dávku chloridu rtuťnatého mu měl podat podle deníku 23. října, když se předtím pokusil jej otrávit neuspěšně poprvé 13. října. Čtyřiapadesátiletý Brahe zemřel 24. října 1601.

A proč měl mladý král Kristán IV. astronoma nenávidět? Christensen se domnívá, že kvůli zprávám o dřívějším milostném vztahu mezi jeho matkou, královnou Sofií a slovutným vědcem. Spatřoval v nich nebezpečí pro svůj trůn.

Historik se také domnívá, že do vražedných plánů byl zasvěcen i český šlechtic Petr Vok z Rožmberka. Právě on pořádal večírek, na kterém se odehrál 13. října první pokus o otrávení Tychona Brahe.

Je známo, že Vok byl v té době velmi zadlužený a potřeboval peníze...

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy