Právníci chtěli po vnitru 14 milionů za poradenství. Odporuje to dobrým mravům, zamítl žalobu soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 4. 2017 17:10
Necelých 14 milionů chtěla po ministerstvu vnitra doplatit advokátní kancelář Weinhold Legal za své rady z dob Ivana Langera, jak vypsat zakázku na základní registry veřejné správy. Jenže ministerstvo to odmítalo s tím, že firma nabídla ve veřejné soutěži práci za 6,5 milionů korun, které také dostala. Vnitra se v úterý zastal i soud, podle něhož by vyplacením další částky došlo k bezdůvodnému obohacení v rozporu s dobrými mravy. A navíc je prý vše stejně promlčeno. Případ přitom řeší i trestní soud - a ten nepravomocně odsoudil dva vysoké úředníky ministerstva za to, že rady objednávali dál, i když byl limit smlouvy už vyčerpán.
Sídlo ministerstva vnitra v Praze 7.
Sídlo ministerstva vnitra v Praze 7. | Foto: ČTK

Praha - Před deseti lety bylo vytvoření základních registrů veřejné správy jedním z hlavních témat tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Registry měly zefektivnit fungování státu a podle Langera ušetřit stamiliony ročně. Nyní pozůstatky jejich budování řeší soudy. A to jak trestní, tak civilní.

Na přípravě obří zakázky v objemu zhruba 1,5 miliardy korun pro zbudování čtyř registrů se totiž podílela advokátní kancelář Weinhold Legal. Ta vyhrála výběrové řízení na poradenství s nabídkou 6,5 milionu korun. Nakonec si ale naúčtovala více než trojnásobek.

Advokáti argumentovali tím, že dva vysoce postavení úředníci resortu, náměstek ministra Jaroslav Chýlek a tehdejší ředitel sekce rozvoje Jindřich Kolář, si od nich objednali dodatečné rady. Jenže ministerstvo většinu požadované sumy následně odmítlo zaplatit a spor tak skončil u soudu.

V rozporu s dobrými mravy

A ten dal loni v květnu ministerstvu zapravdu: Zaplatit více peněz, než bylo vysoutěžených 6,5 milionu korun, by bylo v rozporu s dobrými mravy. A znamenalo by to bezdůvodné obohacení.

Weinhold Legal se odvolal, ale marně. Předseda senátu Městského soudu v Praze Jan Klášterka toto úterý prvoinstanční verdikt potvrdil. "Nelze zde uvažovat o platně uzavřeném smluvním vztahu," uvedl a poukázal navíc na to, že Weinhold Legal podal žalobu až koncem roku 2012, tedy po uplynutí dvouleté promlčecí lhůty.

Nejde přitom o jediný soudní proces, který se týká registrů. Další - pro změnu trestní rovinu uvedeného případu - má nyní na stole Vrchní soud v Praze. Již zmínění Chýlek a Kolář se totiž zpovídají za to, že u společnosti Weinhold Legal objednávali další poradenské služby - a to přesto, že vysoutěžený objem prací byl již překročen.

Nechali proplatit více než devět milionů korun. Proplacení dalších peněz pak zabránila kontrola na ministerstvu. To s více než ročním odstupem podalo trestní oznámení na Chýlka a Koláře, kteří byli za zakázku zodpovědní. Podle ministerstva překročili své kompetence.

Podmínka a zákaz rozhodovat o veřejných penězích

Oba úředníci si proto vyslechli obvinění a skončili před soudem. "Zadávali práci dál, i když věděli, že limit byl již překročen," odůvodnila obžalobu státní zástupkyně Bohuslava Friedlová. A Městský soud v Praze loni v říjnu potvrdil, že se provinili.

"Objednávali služby s vědomím toho, že překračují to, co bylo náležitě vysoutěženo," souhlasil s obžalobou soud, podle něhož porušili závazná pravidla zadávacího řízení a advokátní kancelář neoprávněně zvýhodnili.

Kolářovi dal za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže roční podmíněný trest, Chýlkovi pak poloviční. Oběma pak zakázal působit v orgánech, které rozhodují o nakládání s veřejnými prostředky.

Oba se ale proti rozhodnutí odvolali a tak má případ na stole Vrchní soud v Praze. Ten zatím jednání nenařídil.

Jak kvalitní to byly služby?

Z jednání soudu přitom vyplynulo i to, že je otázka, jak kvalitní služby advokátní kancelář poskytovala. Již v roce 2009 totiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) upozornil na chyby v chystaném tendru na registry a ministerstvo muselo odložit přijímání nabídek.

O rok později ochránci soutěže zasáhli znovu a přikázali u dvou ze čtyř tendrů zrušit výsledky. Kvůli tomu, že po odevzdání obálek s nabídkami dovolili ještě dodatečně podstatné změny ve znění nabídek.

Ani jeden z mužů už na ministerstvu řadu let nepracuje. Chýlek odešel už v roce 2010 spolu s tehdejším ministrem vnitra Martinem Pecinou, který ho na úřad přivedl. A stal se vzápětí radním ve Frýdku Místku, kde nyní působí jako zastupitel za ČSSD. Kolář odešel nedlouho po něm a nastoupil jako vedoucí informatiky Ministerstva životního prostředí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy