Ministerstvo obrany chybovalo v tendru na právní služby

ČTK ČTK
21. 1. 2014 11:13
Podle ÚOHS jsou chyby v hodnocení nabídek patnácti firem, které nabídku podaly.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ministerstvo obrany chybovalo v roce 2012 v tendru na právní služby. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) našel chyby při hodnocení nabídek. Ministerstvo musí vítěze vybrat znovu. Vyplývá to z rozhodnutí ÚOHS, zveřejněného na webu antimonopolního úřadu.

Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo se proti němu neodvolalo. Případem se ÚOHS zabývá ještě v kartelovém řízení.

Ze zakázaných dohod podezřívá společnosti Dáňa, Pergl a Partneři, která soutěžila v tendru společně s DLA Piper, a Weinhold Legal.

Chyby ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek

"Ministerstvo obrany názor ÚOHS ve věci tendru na právní služby respektuje. Na základě připomínek úřadu bude provedeno nové posouzení nabídek s detailním vysvětlením způsobu hodnocení," sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministerstvo tendr vypsalo v srpnu 2012. Rámcovou smlouvu na právní služby chtělo uzavřít s pěti firmami. V tendru ministerstvo vybíralo z patnácti nabídek.

Kromě už zmíněných právních kanceláří vybralo ještě plzeňské právníky Volopicha s Tomšíčkem, pražskou právní kancelář ROWAN LEGAL a Advokátní kancelář Brož, Sedlatý s.r.o.

To nyní neplatí. ÚOHS zrušil úkony související s hodnocením nabídek a výběr vítězů tendru. Podle úřadu byly chyby ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek, která u jednoho z dílčích kritérií neobsahovala transparentní popis způsobu hodnocení. "Zadavatel nedodržel zásadu transparentnosti a rovného zacházení," uvedl úřad v rozhodnutí.

Kartelové řízení ve stejném případu, podle dostupných informací, úřad dosud neuzavřel. Podle některých informací se nabídky dvou firem, které ÚOHS podezřívá z kartelu, nápadně podobaly.

Kancelář Weinhold Legal to v minulosti odmítla. Uvedla, že za tři ze čtyř údajně shodných částí nabídky obdržela od ministerstva obrany naprosto odlišný počet bodů než druhé konsorcium.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy