Pravice podporuje podvodníky s DPH, tvrdí Babiš. Na mimořádné schůzi obhájil kontrolní hlášení

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 22. 12. 2015 11:30
Zákon, který nařídí podnikatelům podávat kontrolní hlášení o dani z přidané hodnoty, začne platit už v lednu. ODS požadovala, aby se start odložil o rok - podnikatelé prý nejsou připravení a navíc nebyl přijat zákon o elektronické evidenci tržeb, která s ním souvisí. Poslanci vládní koalice ale na změnu nepřistoupili.
Foto: Libor Fojtík

Praha - "Kontrolní hlášení daně z přidané hodnoty je pro mě zásadní a systémové opatření proti podvodům s DPH. Je to důležitější než elektronická evidence tržeb," obhajoval Andrej Babiš jeden ze svých zákonů pro boj s daňovými úniky před úterním mimořádným jednáním Sněmovny.

Kontrolním hlášením se poslanci zabývali jen několik dní před tím, než má začít platit. ODS a TOP 09 navrhovali, aby se účinnost zákona odložila z ledna 2015 na leden 2016. Neúspěšně - poslanci vládní koalice na změnu nepřistoupili.

"Kontrolní hlášení je mimořádná koncentrace obchodně citlivých informací, které mohou být kdykoli zneužity státně-oligarchickou mocí či ve prospěch konkurence," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle Babiše pravicové strany podporují podvody s DPH, které u nás řídí organizované zločinecké skupiny. "Nerozumím tomu, proč je k tomu svolána schůze. Je to schválené od roku 2014 a tehdy k tomu neměli vážnější výhrady," divil se Babiš.

Předseda ODS Petr Fiala argumentuje tím, že ministerstvo nezvládlo podniketele na novinku připravit. "Důvod, proč žádáme odklad nyní, těsně před zavedením, je ten, jakým způsobem celá věc byla připravena," uvedl Fiala.

Babiš však tvrdí, že ministerstvo financí rozjelo jednu z historicky největších informačních kampaní a rozeslalo tisíce dopisů, emailů a sms zpráv. "Nemáme téměř žádné informace. Teprve v prosinci jsme získali alespoň kusé zprávy, proto to řešíme až teď," oponoval mu předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

Podle Babišovy náměstkyně pro daně Simony Hornochové ale bude státní správa tolerantní a v prvních měsících bude chybující podnikatele na prohřešky nejdříve jen upozorňovat, ne je rovnou pokutovat.

10 miliard navíc

Babiš musel zákon před poslanci obhajovat přesně rok poté, co ho protlačil Sněmovnou. Už tehdy přitom musel ustoupit - původně měly všechny firmy a podnikatelé posílat hlášení měsíčně, živnostníci nakonec jen čtvrtletně. Kvůli sporné normě se navíc část senátorů obrátila na Ústavní soud.

Kontrolní hlášení se zaměřuje na daňové úniky za 50 až 60 miliard korun ročně, uvedl šéf Finanční správy ČR Martin Janeček. Podle Babiše se v příštím roce očekává zvýšení výběru daní zhruba o 10 miliard, postupně se má částka zvyšovat. Celkové daňové úniky na DPH přitom v Česku činí zhruba osmdesát miliard korun.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy