Změny DPH na poslední chvíli. Zeman novelu bleskově podepsal

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 22. 12. 2014 14:02
Současné ministerstvo financí navazuje na praxi předchozích vlád. Pro podnikatele důležitou novelu poslalo do Sněmovny pozdě, zdrželo ji pak i senátní veto.
Jak budou podnikatelé platit DPH v roce 2015?
Jak budou podnikatelé platit DPH v roce 2015? | Foto: Thinkstock

Praha – Strany vládní koalice dodržely dohodu z minulého týdne a v Poslanecké sněmovně odsouhlasily novelu zákona o dani z přidané hodnoty s pozměňovacími návrhy ze Senátu. Novelu, určující pravidla pro placení DPH ze strany podnikatelů, vzápětí podepsal prezident Miloš Zeman.

Změny tak definitivně budou účinné už od 1. ledna 2015 a podnikatelé na ně musí nyní narychlo připravit své účetní systémy a další plány.

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem poslalo novelu poslancům relativně pozdě - na začátku září. Sněmovna ji sice v listopadu schválila, senátoři ji ale v první půlce prosince poslancům vrátili s pozměňovacími návrhy.

Schvalovací proces novely zákona o DPH dokumentuje, proč firmy v Česku uvádějí mezi hlavními překážkami podnikání právě vysokou daňovou nejistotu a časté změny zákonů obecně, mnohdy na poslední chvíli. Průzkum poradenské firmy Deloitte ukázal, že vysokou daňovou nejistotu vnímá v Česku jako problém 71 procent firem, zatímco například v Německu je to 44 procent firem.

Zmírnění pro živnostníky

To nejdůležitější z pohledu většiny populace, tedy samotné sazby daně z přidané hodnoty, tato novela nemění. Novou třetí sazbu DPH ve výši 10 procent definitivně přinesla už dříve schválená novela, účinná začne být od 1. ledna 2015. Dnes definitivně přijatá novela mění "jen" podmínky placení daně pro podnikatele, například registrační a oznamovací povinnosti nebo ručení za daň.

Pozměňovací senátní návrh, který dnes schválili poslanci, zmírňuje novou povinnost takzvaných kontrolních hlášení u DPH, od nichž si ministerstvo slibuje omezení daňových úniků. Tato hlášení měli podle původního návrhu posílat živnostníci i firmy každý měsíc. Podle nyní schválené verze ale bude měsíční interval platit jen pro firmy, zatímco další plátci DPH - typicky živnostníci - ho budou posílat jednou za čtvrtletí, stejně jako dosud podávají přiznání k této dani. Kontrolní hlášení budou firmy i živnostníci posílat až od roku 2016.

Prošel také senátní návrh odložit o rok - na leden 2016 - zavedení 21procentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků. Schválení tohoto návrhu ocení developeři, kteří se báli rychlého zdražování stavebních parcel.

Schválená novela dále od roku 2015 do nově vzniklé desetiprocentní sazby DPH přidává (vedle už dříve schválených knih, léků a kojenecké stravy) suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto suroviny navíc musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise.

Novinkou je také rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem je zamezit podvodům. Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin.

Novela také zachovává limit k registraci k DPH na dosavadním jednom milionu korun. Ruší tak původně schválený plán exministra Miroslava Kalouska na snížení limitu na 750 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 29 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 30 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 50 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 1 hodinou

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy