Břeclav - Ministryně Džamila Stehlíková se chtěla setkat s Romy žijícími na okraji břeclavské společnosti. Ti ji mezi sebe nepustili.
Dveře romských bytů v proslavených holobytech za městem zůstaly zavřené. Jejich obyvatelé byli sice doma, o pozornost ale nestáli.
Ministryně přijela na oficiální návštěvu Břeclavi se zástupci vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Ta má Břeclavi a dalším jedenácti místům v Česku pomoci začlenit Romy do většinové společnosti.
"Je to první oblast v celé republice, kde se mi to stalo. Snad je to tím, že místní komunita Romů je mimořádně uzavřená," myslí si Stehlíková.
Čtěte: Vsetín se dál zbavuje Romů, Stehlíková nevidí problém
Ghett prý v Česku mnoho není
"Zároveň má ale Břeclav tu výhodu, že místní Romové nejsou prostorově vyloučeni. Žijí po celém městě. V Břeclavi neexistuje žádné ghetto," prohlásila překvapivě.
Dosud se totiž byty čtvrté kategorie, kam Břeclavští vystěhovávají neplatiče, především Romy, běžně ghettem nazývaly.
Stehlíkové ovšem přijde označení ghetto pro břeclavské holobyty nepřiléhavé - prý proto, že Romové tu nebydlí dlouhodobě ve velkém počtu, ale jen na přechodnou dobu, než si najdou bydlení jinde. V současnosti jsou ze sedmnácti bytů obsazeny jen tři.
V Česku podle lidí z agentury není tolik skutečných ghett, o kolika se mluví. Celé "romské čtvrti", ulice nebo bloky domů, kde žijí lidé bez napojení na institucionální pomoc, v naprosté chudobě a zcela izolovaní od majoritní společnosti, jsou jen v některých velkých městech, jako je Brno nebo Ostrava.
Jinde žijí Romové sice s problémy, ale zatím alespoň prostorově včleněni mezi ostatní obyvatele měst a obcí.
Co je to ghetto, si můžete přečíst na internetových stránkách ZDE
Přestože Břeclav vzbudila rozruch především nevybíravými "hláškami" místních zastupitelů na adresu Romů, patří podle lidí z agentury k lokalitám, kde vyloučení Romů zatím nedošlo daleko.
Čtětě více: Nejhorší tři slova od Roma? Dobré ráno, sousede...
Radnice by prý navíc mohla jít mnoha městům vzorem. Nutí romské rodiny, aby děti posílaly do škol, zaměstnává romské asistenty i romského strážníka.
Nejhorší z nejhorších? Předlice
Ředitel agentury Marek Podlaha už se svými podřízenými zavítal do všech dvanácti vybraných lokalit. Také podle něj patří Břeclav k těm lehčím kalibrům. Teď už mají lidé z agentury jasnou představu, kde žijí Romové v těch nejotřesnějších podmínkách.
"Nejhorší situace je v Předlicích, městské části Ústí nad Labem. Tam vzniklo opravdové ghetto. Žije svým životem, má vnitřní řád zcela nezávislý na okolí," popsal Podlaha.
Specifické potíže mají také vesnice na Jesenicku. Romové tam nežijí ve městech, ale na samotách i několik kilometrů od nejbližší vesnice z dosahu hromadné dopravy. "Tam je opravdová chudoba," říká Podlaha.
Problémy ve většině lokalit spojují jevy, jako je nízké vzdělání, vysoká nezaměstnanost, špatné bydlení, drogy, lichva, prostituce a chudoba.
Vládní agentura funguje teprve jeden měsíc. Za tu dobu zmapovala situaci ve vybraných lokalitách, kontaktovala samosprávy, policii, neziskové organizace a školy.
Ty všechny chce stmelit, aby hledaly společné řešení, jak začlenit Romy do společnosti. "Chceme je integrovat, ne asimilovat, říká Podlaha.
Agentura má také pomoci se získáváním peněz z Evropské unie a se změnou legislativy, především v oblasti sociálních dávek.
Letošní rozpočet agentury je přibližně 13 milionů korun, zatím má čtyři pracovníky, do začátku června jich má být patnáct.