Pravé romské ghetto? Břeclav ne, jsou to Předlice

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
12. 4. 2008 12:50
Agentura proti romským ghettům už zná ta nejhorší
Džamila Stehlíková v holobytech v Břeclavi
Džamila Stehlíková v holobytech v Břeclavi | Foto: Attila Racek

Břeclav - Ministryně Džamila Stehlíková se chtěla setkat s Romy žijícími na okraji břeclavské společnosti. Ti ji mezi sebe nepustili.

Dveře romských bytů v proslavených holobytech za městem zůstaly zavřené. Jejich obyvatelé byli sice doma, o pozornost ale nestáli.

Ministryně přijela na oficiální návštěvu Břeclavi se zástupci vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Ta má Břeclavi a dalším jedenácti místům v Česku pomoci začlenit Romy do většinové společnosti.

"Je to první oblast v celé republice, kde se mi to stalo. Snad je to tím, že místní komunita Romů je mimořádně uzavřená," myslí si Stehlíková.

Čtěte: Vsetín se dál zbavuje Romů, Stehlíková nevidí problém

Ghett prý v Česku mnoho není

"Zároveň má ale Břeclav tu výhodu, že místní Romové nejsou prostorově vyloučeni. Žijí po celém městě. V Břeclavi neexistuje žádné ghetto," prohlásila překvapivě.

Dosud se totiž byty čtvrté kategorie, kam Břeclavští vystěhovávají neplatiče, především Romy, běžně ghettem nazývaly.

Stehlíkové ovšem přijde označení ghetto pro břeclavské holobyty nepřiléhavé - prý proto, že Romové tu nebydlí dlouhodobě ve velkém počtu, ale jen na přechodnou dobu, než si najdou bydlení jinde. V současnosti jsou ze sedmnácti bytů obsazeny jen tři.

Toto prý ještě ghetto není
Toto prý ještě ghetto není | Foto: Attila Racek

V Česku podle lidí z agentury není tolik skutečných ghett, o kolika se mluví. Celé "romské čtvrti", ulice nebo bloky domů, kde žijí lidé bez napojení na institucionální pomoc, v naprosté chudobě a  zcela izolovaní od majoritní společnosti, jsou jen v některých velkých městech, jako je Brno nebo Ostrava.

Jinde žijí Romové sice s problémy, ale zatím alespoň prostorově včleněni mezi ostatní obyvatele měst a obcí.

Co je to ghetto, si můžete přečíst na internetových stránkách ZDE

Přestože Břeclav vzbudila rozruch především nevybíravými "hláškami" místních zastupitelů na adresu Romů, patří podle lidí z agentury k lokalitám, kde vyloučení Romů zatím nedošlo daleko.

Čtětě více: Nejhorší tři slova od Roma? Dobré ráno, sousede...

Radnice by prý navíc mohla jít mnoha městům vzorem. Nutí romské rodiny, aby děti posílaly do škol, zaměstnává romské asistenty i romského strážníka.

Nejhorší z nejhorších? Předlice

Ředitel agentury Marek Podlaha už se svými podřízenými zavítal do všech dvanácti vybraných lokalit. Také podle něj patří Břeclav k těm lehčím kalibrům. Teď už mají lidé z agentury jasnou představu, kde žijí Romové v těch nejotřesnějších podmínkách.

"Nejhorší situace je v Předlicích, městské části Ústí nad Labem. Tam vzniklo opravdové ghetto. Žije svým životem, má vnitřní řád zcela nezávislý na okolí," popsal Podlaha.

V Břeclavi mají i romského strážníka
V Břeclavi mají i romského strážníka | Foto: Attila Racek

Specifické potíže mají také vesnice na Jesenicku. Romové tam nežijí ve městech, ale na samotách i několik kilometrů od nejbližší vesnice z dosahu hromadné dopravy. "Tam je opravdová chudoba," říká Podlaha.

Problémy ve většině lokalit spojují jevy, jako je nízké vzdělání, vysoká nezaměstnanost, špatné bydlení, drogy, lichva, prostituce a chudoba.

Vládní agentura funguje teprve jeden měsíc. Za tu dobu zmapovala situaci ve vybraných lokalitách, kontaktovala samosprávy, policii, neziskové organizace a školy.

Ty všechny chce stmelit, aby hledaly společné řešení, jak začlenit Romy do společnosti. "Chceme je integrovat, ne asimilovat, říká Podlaha.

Agentura má také pomoci se získáváním peněz z Evropské unie a se změnou legislativy, především v oblasti sociálních dávek.

Letošní rozpočet agentury je přibližně 13 milionů korun, zatím má čtyři pracovníky, do začátku června jich má být patnáct.

 

Právě se děje

Další zprávy