Praha zachraňuje Kongresové centrum. Dá mu 100 milionů

Kateřina Eliášová
22. 2. 2010 16:35
Rozpočet se záchranným kruhem pro KCP nepočítal. Jde z rezervy
Kongresové centrum krachuje. Magistrát mu pomůže 100 miliony
Kongresové centrum krachuje. Magistrát mu pomůže 100 miliony | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští radní zachraňují krachující Kongresové centrum. Město je jeho jediným akcionářem. Úterní rada centru přiklepne mimořádnou injekci 100 milionů korun.

Aktuálně.cz to potvrdil pražský radní Milan Richter (ODS) s tím, že záchranný balíček pro Kongresové centrum (KCP) musejí ještě odsouhlasit zastupitelé. ODS má v zastupitelstvu většinu, jiný scénář se tedy nepředpokládá.

Že je někdejší Palác kultury, pro nějž se vžil název "Pakul", těsně před bankrotem, magistrátu naznačily ekonomické studie. Loni sice centrum vydělalo sedmdesát milionů korun, na splácení dvoumiliardového dluhu to ale nestačí.

"Kongresové centrum už není schopné splácet dluhy. Proto dávám návrh na to, aby se navýšilo základní jmění v Kongresovém centru o 100 milionů korun, abychom byli schopni tento rok uhradit dluhovou službu," uvedl Richter.

"S touto částkou původně rozpočet nepočítal, jsou to peníze z rezervy," dodal radní.

Pakul může zachránit pomoc zvenku

Během čtrnácti vypíše pražský magistrát výběrové řízení, jehož vítěz by měl dluh ve výši 2,2 miliardy restrukturalizovat. "Zájem má hned několik českých i zahraničních firem," řekl Richter, nespecifikoval ale, o které společnosti se jedná.

Budova Kongresového centra má dobrou adresu, je v dosahu metra a má dobré napojení na dálnici. Navíc je odtud vidět unikátní panorama Pražského hradu. MF DNES v té souvislosti uvedla, že o KCP má zájem finanční skupina Penta, s magistrátem se ale nedohodla na ceně.

"Praha má zájem nechat si hlavní budovu Kongresového centra. Současně říkáme, že můžeme postrádat zbytný majetek, tedy pozemky, hotel a Bussines Centre Vyšehrad," vysvětlil Richter.

Černá budoucnost

Město ale počítá i s krizovou variantou, že o Kongresové centrum přijde. "Pokud bychom nenašli partnera, tak bude muset město v roce 2014 dluh splatit. Jinak bychom o Kongresové centrum přišli, tím, že bychom jej museli předat ministerstvu fnancí, které má zástavu na pozemcích," popsal možné následky Richter.

Ministerstvo by pak "Pakul" muselo nejspíš prodat a umořit tak zbylé dluhy.

Třicet let stará budova se zadlužila kvůli nákladné rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Magistrát doufal, že podnik pomůže odlužit stát, ministerstvo financí to ale odmítlo.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy