Praha zachraňuje Kongresové centrum. Dá mu 100 milionů

Kateřina Eliášová
22. 2. 2010 16:35
Rozpočet se záchranným kruhem pro KCP nepočítal. Jde z rezervy
Kongresové centrum krachuje. Magistrát mu pomůže 100 miliony
Kongresové centrum krachuje. Magistrát mu pomůže 100 miliony | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští radní zachraňují krachující Kongresové centrum. Město je jeho jediným akcionářem. Úterní rada centru přiklepne mimořádnou injekci 100 milionů korun.

Aktuálně.cz to potvrdil pražský radní Milan Richter (ODS) s tím, že záchranný balíček pro Kongresové centrum (KCP) musejí ještě odsouhlasit zastupitelé. ODS má v zastupitelstvu většinu, jiný scénář se tedy nepředpokládá.

Že je někdejší Palác kultury, pro nějž se vžil název "Pakul", těsně před bankrotem, magistrátu naznačily ekonomické studie. Loni sice centrum vydělalo sedmdesát milionů korun, na splácení dvoumiliardového dluhu to ale nestačí.

"Kongresové centrum už není schopné splácet dluhy. Proto dávám návrh na to, aby se navýšilo základní jmění v Kongresovém centru o 100 milionů korun, abychom byli schopni tento rok uhradit dluhovou službu," uvedl Richter.

"S touto částkou původně rozpočet nepočítal, jsou to peníze z rezervy," dodal radní.

Pakul může zachránit pomoc zvenku

Během čtrnácti vypíše pražský magistrát výběrové řízení, jehož vítěz by měl dluh ve výši 2,2 miliardy restrukturalizovat. "Zájem má hned několik českých i zahraničních firem," řekl Richter, nespecifikoval ale, o které společnosti se jedná.

Budova Kongresového centra má dobrou adresu, je v dosahu metra a má dobré napojení na dálnici. Navíc je odtud vidět unikátní panorama Pražského hradu. MF DNES v té souvislosti uvedla, že o KCP má zájem finanční skupina Penta, s magistrátem se ale nedohodla na ceně.

"Praha má zájem nechat si hlavní budovu Kongresového centra. Současně říkáme, že můžeme postrádat zbytný majetek, tedy pozemky, hotel a Bussines Centre Vyšehrad," vysvětlil Richter.

Černá budoucnost

Město ale počítá i s krizovou variantou, že o Kongresové centrum přijde. "Pokud bychom nenašli partnera, tak bude muset město v roce 2014 dluh splatit. Jinak bychom o Kongresové centrum přišli, tím, že bychom jej museli předat ministerstvu fnancí, které má zástavu na pozemcích," popsal možné následky Richter.

Ministerstvo by pak "Pakul" muselo nejspíš prodat a umořit tak zbylé dluhy.

Třicet let stará budova se zadlužila kvůli nákladné rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Magistrát doufal, že podnik pomůže odlužit stát, ministerstvo financí to ale odmítlo.

 

Právě se děje

Další zprávy