Praha má trable s Kongresovým centrem, hrozí mu krach

Domácí Domácí
21. 7. 2009 15:36
Magistrát zvažuje, že rozprodá část majetku, který ke stavbě na Pankráci patří
Kongresové centrum
Kongresové centrum | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost Kongresové centrum Praha (KCP), kterou vlastní hlavní město, je v problémech. Nedokáže totiž splácet vysoké dluhy a hrozí jí krach.

Magistrát proto zřejmě přistoupí k prodeji část nemovitostí, které KCP patří. Samotné Kongresové centrum si ale chce ponechat, řekl novinářům radní Milan Richter (ODS).

Pokud nezačneme jednat, v dubnu zkrachujeme

"Hospodaření KCP je dlouhodobě zatíženo dluhovou službou, jejíž úhrada společnost zatěžuje natolik, že při stávajícím vývoji nebude schopna dostát všem svým závazkům," vysvětlil radní Milan Richter (ODS).

Společnost by měla dluhy, které včetně úroků dosáhly na 1,9 miliardy korun, splatit do roku 2014, je ale schopno splácet maximálně úroky.

Magistrát si nechal vypracovat posudek, který měl nastínit další možnosti. "Závěrem bylo, že v dubnu 2010 dojde ke krachu, pokud nezačneme něco dělat," uvedl Richter.

Městská rada proto žádá vládu, aby se "přihlásila k závazkům KCP, které vznikly v souvislosti s organizačním zajištěním summitu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 a následně summitu Severoatlantické aliance".

Foto: Ludvík Hradilek

Právě při přípravě těchto akcí se podle Richtera KCP zadlužilo nejvíce. "Budeme žádat ministerstvo financí o přijetí příslušných kroků vedoucích k oddlužení společnosti," naznačil další postup.

V záloze je ovšem i prodej či pronájem částí KCP. Především jde o pozemky na jižní straně Kongresového centra, hotelu Holiday Inn a Business centra Vyšehrad.

To je podle radního majetek, který není potřebný k realizaci hlavní náplně činnosti - poskytování kongresové turistiky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy