Praha - Spekulantům s pozemky, kterým šli úředníci zejména Pozemkového fondu roky na ruku a na úkor restituentů jim v okolí Prahy dopomohli často ke stamilionovým majetkům, začaly horší časy.
Velkorysé plány s parcelami, jejichž hodnota měla po právě chystané změně územního plánu dramaticky narůst, jim hatí politici pražského magistrátu. Radnice se totiž podle zjištění Aktuálně.cz v několika případech rozhodla, že změny v územním plánu původně navrhované ve prospěch spekulantů nakonec neprovede.
Po případu pozemků v Praze-Uhříněvsi, kde se hrálo o miliardu a půl, se to podle informací Aktuálně.cz nově týká i parcel v pražském Suchdole. Ty získal jeden z nejznámějších spekulantů a někdejší realitní magnát Miloš Červenka.
Půda, která se měla v novém územním plánu přeměnit na parcely určené pro výstavbu, zůstane i nadále vedena jako zeleň. A na nich nikdo nepostaví ani zahradní domek.
Částka, kterou tak spekulanti jen přímo za pozemky budou muset oželet, šplhá ke dvěma miliardám. Město se ale současně musí připravit na soudní spory, podnikatelé si tento krok nehodlají nechat líbit.
Konec Malého Japonska
Nový územní plán hlavního města totálně zmařil plány Miloše Červenky na vybudování "Malého Japonska", luxusního obytného komplexu v Suchdole s unikátním výhledem až na Václavské náměstí.
Červenkova společnost Suchdolský ostroh získala před lety v této městské části 60 hektarů a současně příslib, že se v novém územním plánu po roce 2010 změní do té doby orná půda na parcely určené pro výstavbu.
"Plán z roku 1999 s tím skutečně počítal. A oni věřili, že se skutečně bude stavět. Ukazovali nám už připravené studie, plánovali zapojit do projektu Bořka Šípka," uvedl starosta Suchdola Petr Hejl.
Jenže nic takového se nakonec nestalo: nový územní plán totiž počítá s tím, že Červenkovy parcely v Suchdole budou vedeny jako zeleň.
Jen pro představu: metr čtvereční určený pro výstavbu větších domů se v Suchdole prodává zhruba za sedm tisíc korun. Kdyby Červenkův plán vyšel, jen parcely by měly hodnotu přes 420 milionů korun.
Město čekají soudní spory
Podobně dopadli spekulanti s pozemky v Uhříněvsi, kde je před pěti lety pochybně získali kvůli selhání Pozemkového fondu. Zatímco v Uhříněvsi spekulanti získali půdu pomocí pečlivě naplánovaného podvodu, u Červenkových pozemků v Suchdole je to minimálně sporné.
Červenka získával pozemky v Praze skupováním restitučních nároků, za které mu Pozemkový fond vydal půdu a také díky takzvanému přednostnímu právu. To v praxi vypadalo tak, že si podnikatel pronajal nějaké pozemky a po pěti letech měl na jeho odkoupení od fondu přednostní právo. Magistrát ale tvrdí, že lhůtu pěti let v některých případech nedodržel.
"Dohodli jsme se s panem primátorem a kolegy, že tyto pozemky panu Červenkovi nijak zhodnocovat nebudeme. Ty obchody byly v rozporu s dobrými mravy," zdůvodnil postoj města radní Martin Langmajer zodpovědný za přípravu nového územního plánu.
Město se tak může připravit na soudní spor. Miloš Červenka podle zjištění Aktuálně.cz tuto variantu připravuje. Osobně to pak v telefonickém rozhovoru nevyloučil, nechal si nicméně zaslat otázky mailem a nakonec na ně neodpověděl.
"Je to mimořádně vážné téma, které bude mít ještě dalekosáhlé důsledky," prohlásil Červenka.
Magistrát si ale v případném sporu věří. Opírá se o právní analýzu, podle níž je v právu, protože nezměnila už označenou plochu pro výstavbu na zeleň, ale "pouze" plánovanou změnu zeleně na obytnou plochu neschválila. Takže zůstal stav zachovaný.
Miloš Červenka, mimochodem stíhaný v kauze Biolíh, býval znám svými dobrými kontakty na pražské úředníky. To se však před pár lety změnilo a vztah podnikatele s Bémovým vedením města je nyní více než napjatý.