Praha vyklidila tábor pro uprchlíky z Ukrajiny. Ženy s dětmi se přesunuly do Troji

Alexandr Běťák Alexandr Běťák
27. 7. 2022 16:36
Správa služeb hlavního města Prahy vyklidila nouzový uprchlický tábor v Malešicích, který se otevřel jako podpora hlavnímu utečeneckému táboru v pražské Troji. Od začátku června tudy prošla více než tisícovka žen s dětmi. Město tábor zakonzervovalo a chce, aby fungoval do konce léta jako záloha, předtím než se úplně zruší.
Stanové městečko, Malešice, Praha
Stanové městečko, Malešice, Praha | Foto: Hasičský záchranný sbor Hl. města Prahy

V posledních měsících uprchlíků z Ukrajiny značně ubylo, a tak pražský magistrát humanitární pracovníky z malešického tábora přesunul. "Pro cílové skupiny lidí, kteří ztratili ubytování nebo nemají nárok na dočasnou ochranu, však stanový tábor funguje nadále, ale sloučený s táborem v Troji," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Prahy Šimáček. Současně bude vyklizený tábor v Malešicích minimálně do konce léta záložním místem, kdyby uprchlická krize ještě eskalovala.

Jednašedesát uprchlíků se tak v úterý přesunulo do tábora v Troji, kde budou společně s dalšími třiceti čekat na integrační proces sociální podpory. Fungování obou táborů je podobné i proto, že se na obou podílí stejné organizace. "Po sloučení máme v uprchlickém táboře 95 klientů, kterým pomáháme," sdělil Šimáček.

Průměrná doba pobytu v táboře byla tři až čtyři dny. Jde o čas, během kterého se lidé obvykle stabilizují, zlepší svůj zdravotní stav a společně s pomocí sociálních pracovníků uváží, co dál. Lidé ze západní Ukrajiny často volí návrat domů přes Budapešť, jiní naopak cestují dál do Česka nebo i do jiné země.

"Určitá část lidí zůstala v táboře déle. Jde hlavně o ty, kteří v Česku chtějí opravdu zůstat. Podařilo se nám ubytovat prvních šest těchto lidí na Praze 10 a další dvě desítky budou následovat. V Záběhlicích jim pak hledáme práci a dětem od září nástup do školy," popsal Šimáček.

Na chodu malešického tábora se podílely organizace Centrum sociálních služeb, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Naděje a Iniciativa Hlavák s pomocí od Českého Červeného kříže a Mediků na ulici. Malešický tábor s kapacitou navýšenou na 200 lidí tedy zaměstnával zhruba padesát pracovníků a dobrovolníků, kteří se od jeho založení 1. června starali o válečné uprchlíky - poskytovali uprchlíkům jídlo, oblečení a individuální pomoc.

"Do posledního dne táborem prošlo přes 1200 lidí, naprosto převážně šlo o ženy a děti, ojediněle pak o muže v důchodovém věku. Také mohu potvrdit, že většina klientů tábora byla romského původu," dodal Šimáček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy