Praha tisíce migrantů ubytovat zvládne, saháme kavárně do svědomí, říká lídr zelených

Helena Truchlá Helena Truchlá
5. 9. 2018 20:15
Ostatní politická uskupení podle Mirovského o tématu nechtějí mluvit.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Když ve středu dopoledne na Mariánském náměstí pražští zelení představovali novinářům, čím chtějí v říjnu oslovit voliče v komunálních volbách, na téma migrace řeč nepřišla.

V úterý přitom vyvolala rozruch slova Matěje Michalka Žaloudka, který kandiduje v Praze z pátého místa, že metropole migranty potřebuje a může jich přijmout tisíce.

Pražský lídr Ondřej Mirovský je ale rád, že toto téma jeho stranický kolega Žaloudek měsíc před volbami otevřel.

"Ať si liberální pražská kavárna sáhne do svědomí, jestli v sobě nepotlačuje základní lidskost pomáhat lidem," říká Mirovský na otázku, jestli si tím strana spíš neuškodila. Ostatní politická uskupení podle něj o tématu nechtějí mluvit. 

Žaloudek MF Dnes řekl, že Praha "migranty potřebuje" a že jejich příchod může pomoci "obsadit nutné pozice a předejít zadrhnutí ekonomiky". Na sociálních sítích to vyvolalo řadu reakcí, podle kterých se tím strana odsoudila k volebnímu neúspěchu, což někteří diskutující uvítali, další méně. 

Na středeční tiskové konferenci k oficiálnímu zahájení kampaně dvaatřicetiletý kandidát svá slova mírnil. "Ne že bychom je přímo potřebovali, ale je zdravé, aby samospráva Prahy řekla, že si to umí představit a že to není technický problém," vysvětluje Žaloudek, který se uchází o zvolení také ve třetí městské části. Momentálně působí jako asistent náměstkyně Petry Kolínské (také SZ) pro územní rozvoj a plánování. 

Zelení jako jednu ze svých priorit zmiňují bytovou problematiku. Město pod jejich vedením by mělo byty jednak samo stavět a také vykupovat od developerů deset až dvacet procent bytů pro obecní potřeby.

Navzdory bytové krizi má Praha podle Ondřeje Mirovského kapacitu několik tisíc potenciálních příchozích ubytovat. "Nejde o to, že by se najednou přijímalo pět tisíc lidí," připouští Mirovský, že výrok nebyl úplně bez problému. Program pomoci lidem, kteří do Evropy přišli legálně, je podle něj otázkou nejméně pěti následujících let.

Kandidáti zelených chtějí na zastupitelstvu, které se ustaví po volbách, prosazovat zejména opatření proti horku a plošnou nulovou toleranci hazardu. V otázce dopravy jsou pro ně klíčové městské železnice a tramvajové linky, například na území Prahy 6. 

Strana působila na pražském magistrátu od posledních voleb na podzim 2014 v rámci Trojkoalice, která vládne společně s ANO a ČSSD. Zelení se na zastupitelstvu se svými koaličními partnery často neshodli, strany rozdělovaly například spory o osud Libeňského mostu nebo o podobu vnitřního městského okruhu. 

Video: Zámek? Je to vybydlený dům, říká Stropnický

Povyk jsem čekal, nenávist jsem schytával vždycky. Pořídili jsme si kulturní památku, peníze na rekonstrukci chceme získat od mesenášů i státu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy