Praha stoupá po ekožebříčku, mezi velkoměsty je třetí

Pavel Baroch
28. 3. 2010 14:15
Mezinárodní tým porovnával skleníkové plyny deseti světových metropolí
Praha je plná aut. I tak jsou její emise oproti světovým metropolím nižší
Praha je plná aut. I tak jsou její emise oproti světovým metropolím nižší | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - V porovnání s deseti světovými metropolemi patří Praha mezi města s relativně nízkou produkcí skleníkových plynů. Z deseti velkoměst skončila česká metropole třetí.

Vyplývá to z mezinárodní studie, na níž se podílelo i Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Tým porovnával skleníkové emise Bangkoku, Barcelony, Denveru, Kapského Města, Londýna, Los Angeles, New Yorku, Prahy, Toronta a Ženevy.

Celkové množství oxidu uhličitého se pohybovalo od 4,2 tuny na obyvatele až po 21,5 tuny. Na prvním místě skončila s velkým náskokem Barcelona, druhá se 7,8 tunami byla Ženeva a třetí s 9,4 tunami Praha.

"Barcelona má vysokou hustotu obyvatel, nízké nároky na vytápění a relativně čistě vyráběnou elektřinu," vyjmenoval Miroslav Havránek z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy důvody "vítězství" katalánské metropole.

Výsledky výzkumu

  • 1. Barcelona
  • 2. Ženeva
  • 3. PRAHA
  • 4. Londýn
  • 5. New York
  • 6. Toronto
  • 7. Bangkok
  • 8. Kapksé Město
  • 9. Los Angeles
  • 10. Denver

Denver je jasně poslední

Naopak nejméně ekologickým městem se podle výzkumu, který otisknul i prestižní odborný časopis Environmental Science and Technology, stal s velkým náskokem americký Denver, jehož emise skleníkových plynů výrazně překročily dvacet tun na obyvatele.

Předposlednímu Los Angeles přitom experti vypočítali 13 tun oxidu uhličitého.

"Denver dosahuje nejvyšších emisí na osobu ve spotřebě elektřiny, vytápění a spotřeby paliv v průmyslu a pozemní dopravy," poznamenal Havránek, podle něhož je ovšem potřeba brát výsledné pořadí s rezervou.

"Vždy je třeba zohlednit klimatické podmínky, geografickou polohu a podobně," vysvětlil.

Foto: Ondřej Besperát

Praha má málo letadel. Zatím

České hlavní město se dostalo na třetí příčku také proto, že má relativně málo skleníkových emisí z letadel.

"Třebaže se ze středoevropského pohledu může Ruzyně jevit jako velké letiště, v porovnání s ostatními městy a přepravními objemy jsou emise skleníkových plynů výrazně menší," řekl Aktuálně.cz Miroslav Havránek z Univerzity Karlovy.

Ruzyně ovšem plánuje stavbu nové ranveje, která by měla provoz na pražském letišti zdvojnásobit. Zároveň se zvýší skleníkové emise.

Rovněž automobilů jezdí po pražských ulicích méně než v jiných světových metropolích. "Ačkoli se Pražanům může zdát hustota dopravy vysoká, české hlavní město stále nedosahuje hodnot západní Evropy či Spojených států," konstatoval Havránek.

Foto: Reuters

Nevýhodou Prahy naopak je, že její elektřina se z velké části vyrábí z hnědého uhlí. "Emise spojené se spotřebou elektřiny jsou lehce vyšší než jinde ve světě," podotknul Miroslav Havránek, spoluautor studie.

Podklad pro Světovou banku

O mezinárodní výzkum skleníkových plynů v deseti vybraných metropolích projevila zájem Světová banka.

"Chtěla by dávat emisím skleníkových plynů určitou váhu, když rozhoduje o půjčkách a dotacích, nebo když vyhodnocuje úspěšnost projektů," vysvětlil Havránek.

Dodal, že některá města zahrnutá do průzkumu už začala přemýšlet o tom, jak své emise skleníkových plynů snížit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy