Praha osadila čidly už i kontejnery. Lidé v mobilu vidí, zda je v nich na odpad místo

Jakub Heller Jakub Heller
8. 10. 2019 11:38
Více než čtyři stovky pražských kontejnerů na tříděný odpad jsou najednou o poznání chytřejší. Uvnitř umístěná čidla za několik tisíc korun několikrát denně hlásí, zda se do nich ještě něco vejde. Šetřit mají jednak podrážky obyvatel Prahy, kteří ke kontejnerům nemusí chodit zbytečně, a jednak městských částí, které by měly lépe plánovat svozy odpadu.
Takto už by to u kontejnerů na tříděný odpad v budoucnu vypadat nemělo.
Takto už by to u kontejnerů na tříděný odpad v budoucnu vypadat nemělo. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vycházíte z domu, v jedné ruce taška plná plastů, v druhé taška naplněná papíry. Na konci i několik stovek metrů dlouhé cesty však zjistíte, že kontejnery na tříděný odpad jsou přeplněné k prasknutí. Nezbývá než začít hledat jiné, nebo se vrátit později a doufat, že se situace nebude opakovat. Někdo se pak nerozpakuje a tašky jen pohodí ke kontejneru.

Všem těmto nepříjemnostem chce město předcházet díky pilotnímu projektu, který spustilo. Do více než čtyř set kontejnerů na tříděný odpad nechalo nainstalovat čidla, která šestkrát denně hlásí, do jaké hladiny je nádoba zaplněná. Pražané se k téhle informaci dostanou skrze aplikaci Moje Praha, která je dostupná pro telefony s Androidem i iOS.

Nutno dodat, že městu ani tak neleží na srdci zbytečně prochozené podrážky zdejších obyvatel jako efektivita svozu odpadu. "Díky datům z pilotního projektu dokážeme jasně identifikovat problematické nádoby, tedy nádoby často zaplněné, ale také nádoby, které se vyvážejí v době, kde je zaplněnost nízká," říká Benedikt Kotmel z městské společnosti Operátor ICT. 

Pětinu času se do kontejnerů už nic nevejde

Pražané se sice k těmto údajům dostávají poprvé, ale čidla už data zasílají několik měsíců. Operátor ICT z nich zatím vyčetl, že v průměru jsou sledované kontejnery asi pětinu času zcela zaplněné. "Na druhou stranu 24 procent svozů proběhlo ve chvíli, kdy byla nádoba zaplněna z padesáti a méně procent. Data tak v budoucnu mohou sloužit jako podklad pro rozhodování o navýšení, nebo ponížení frekvence svozu," dodává Kotmel.

Zatím jsou čidly osazeny zejména kontejnery, které jsou zahloubené pod zem, převážně v širším centru města, nejčastěji na území Prahy 1 a 6. Jedno čidlo vyjde asi na 2 500 korun.

Podzemní kontejnery již fungují třeba v centru Znojma
Podzemní kontejnery již fungují třeba v centru Znojma | Foto: www.ktech.cz

Pilotní projekt by měl skončit v příštím roce a až pak město rozhodne, zda se systém rozšíří i na více než 17 tisíc dalších kontejnerů na sběrný odpad, které se v metropoli nachází. Osazení všech těchto kontejnerů čidly by vyšlo na asi 40 milionů korun.

Městské části si ale už dnes systém pochvalují. "Zatím jsme spočítali, že i těch několik chytrých kontejnerů nám dokáže ročně na svozu ušetřit až 300 tisíc korun," říká Zdeněk Krenk, vedoucí odboru životního prostředí Prahy 1. Radnice podle něj totiž může i v rámci stávajících smluv prodloužit intervaly svozu u zbytečně často vyvážených kontejnerů a naopak je zkrátit u těch často přecpaných.

 

Právě se děje

Další zprávy