Praha - Pod jeho rukama se bortila železná opona, Praha mu za to o více než dvacet let později věnovala ulici.
Ulice Ronalda Reagana, čtyřicátého prezidenta USA, v pátek v pražských Dejvicích pokřtila i bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Adresa má uctít i nedožité sté narozeniny muže, který „uzbrojil Sovětský svaz".
"Ronald Reagan by byl první, kdo by řekl, že svoboda nepřišla do Česka z USA, ale že přišla díky nezdolnému duchu českých lidí," uvedla Riceová při slavnostním aktu.
Konec Wintera
Pražská Reaganova ulice lemuje rezidenci amerického velvyslance, kde dnes sídlí blízký spojenec prezidenta USA Baracka Obamy, Norman Eisen. Ten ve svém projevu připomněl pohnutou historii, jíž byla tato ulice, dříve pojmenovaná podle spisovatele Zikmunda Wintera, svědkem.
"Po celou dobu tu vlála americká vlajka. Touto ulicí chodili disidenti. Někdy je zatkli ještě před vstupem, někdy poté, co vilu opustili," připomenul symbolický význam ambasády velvyslanec Eisen.
Zatímco slavnostní odhalení cedule mělo vysokou politickou účast, za Čechy promluvil ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, nápad uctít Reagana v Praze vznikl jinde a měl navíc původně mnohem odvážnější půdorys.
První debaty o uctění Reagana ulicí se vedly v na první pohled nenápadné kavárně na pražské Kampě. Ta už na sebe v minulosti upoutala pozornost například aktivitami, které natruc negativnímu veřejnému mínění opěvovaly americký radar, který měl stát v Brdech.
Její provozovatel a aktivista Martin Kotas se svými přáteli původně přišli s tím, že po americkém politikovi s iniciálami RR by se mělo pojmenovat rovnou pražské letiště v Ruzyni. A v zimě o to požádali ministerstvo financí, pod nějž pražské letiště spadá.
Nechceme odkaz na kriminál
Proč? Pro aktivisty sdružené ve společnosti Opona, tedy kavárníka Kotase a hudebního producenta Davida Gaydečky je totiž letiště symbolem svobody, podobně jako Reagan.
"Nevím, proč by letiště mělo odkazovat na kriminál, v němž byli za komunismus uvězněni političtí vězni," říká Gaydečka.
Ministr Miroslav Kalousek však přejmenování letiště zamítl s tím, že by to bylo příliš drahé a organizačně náročné.
Hledalo se tedy náhradní řešení. Inspirací se stala Wilsonova ulice, která v Praze vede k Hlavnímu nádraží. Aktivisté chtěli, aby se po Reaganovi jmenovala cesta vedoucí k letišti.
Pískot na Riceovou
Letiště spadá pod Městskou část Praha 6, její radnice se nakonec společně s ambasádou USA ale dohodla na přejmenování již zmíněné ulice u americké rezidence.
S tím ale ostřílení aktivisté z Kampy nejsou tak úplně spokojeni.
"Měli jsme přinést transparenty ,Nechceme ulici, chceme letiště," žertoval v pátek Martin Kotas v nově pojmenované ulici na Praze 6. Jeho dřívější aktivita na podporu americké základny v Česku se nazývala v nadsázce podobně radikálně: 'Nechceme radar, chceme rakety'.
S transparentem by přitom nebyl u slavnostního aktu jediný. Přítomnost špiček amerického veřejného života totiž využili levicoví demonstranti.
Ti o sobě dali nejvíc vědět v momentě, kdy se chystala promluvit Riceová, bývalá ministryně a blízká spojenkyně ex-prezidenta USA George W. Bushe.
"Demokracie je úžasná věc, někdy je ale příliš hlasitá," zareagovala Riceová, která Prahu navštívila téměř přesně před třemi lety. Tehdy po ní házeli "levicová" rajčata, s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem totiž podepsala smlouvu o umístění amerického radaru v Brdech. Projekt ale nakonec skončil kvůli malé podpoře současného prezidenta USA Obamy, ale i kvůli odporu české veřejnosti.
V Praze se v těchto dnech koná konference na Reaganovu počest.
S ulicí se nakonec smířili i aktivisté obdivující americkou pravici ze sdružení Opona. "Ulice vede od rezidence amerického velvyslance k čínské ambasádě. To je pro nás satisfakce," řekl Aktuálně.cz Gaydečka.