Praha - Jste odborník pracující v soukromé sféře, nebo prostě nadšenec, který by rád chvíli dělal něco užitečného? Pak máte novou šanci.
Na rok můžete změnit práci a pracovat na projektu v neziskové sféře, který sami vymyslíte.
Pokud váš nápad na zlepšení sociální situace či na zefektivnění chodu neziskové organizace uspěje, firma Vodafone vám po dobu jednoho roku zaplatí mzdu, kterou jste až doposud dostávali. Maximum, které Vodafone zaplatí, je však stanoveno - činí 45 tisíc korun.
"V Česku je zajeté donátorství, které staví na krátkodobých efektech," říká šéfka projektu Inga Kaškelyte. "My chceme podpořit lidi s vizí a pomocí jejich know-how dlouhodobě podpořit neziskový sektor."
Projekt odstartuje současně v dalších 14 zemích.
Převlečte si kabát
Až do konce července má teď každý člověk pracující mimo neziskovou sféru možnost vymyslet vlastní projekt, se kterým půjde do soutěže.
Přihlásit se může každý bez ohledu na věk, nebo zkušenosti. Podmínka je jediná - projekt musí vznikat ve spolupráci s neziskovou organizací. Její výběr záleží na uchazeči.
Z deseti finalistů vybere pětičlenná porota (složená ze zástupců firmy a dvou novinářů) během září čtyři vítěze.
Ti by pak od prosince měli začít ve vybrané neziskovce pracovat na svém projektu. Od Vodafone budou do výše zmíněné hranice dostávat plat, který měli v původním zaměstnání.
Firma se také zavazuje, že uhradí některé další náklady jako telefon, počítač a podobně.
"Nechtěli jsme hranici platu nastavit příliš vysoko, aby do toho lidé nešli kvůli penězům," vysvětluje finanční limit mluvčí Nadace Vodafone Miroslav Čepický. "Pro neziskové organizace jsou toto ale velké peníze, které by si většinou nemohly dovolit."
Vize a ideály
Podle organizátorů by akce, která je naplánovaná na čtyři roky, měla hlavně přitáhnout odborníky a nižší manažery. V zahraničí se do těchto projektů hlásily stovky lidí. Obdobný počet si slibují i u nás.
"Doufáme, že to budou lidé s vizí, představou a ideami," říká Kaškelyte. "Cílem je, aby přišli s novým nápadem, jak řešit sociální problém. Myslím, že člověk zvenčí může přinést zcela nový pohled."
Další možností je, že do neziskovky přijde například finanční manažer, který najde, kde čerpat další finance a nastaví model, který by byl funkční i do budoucna.
Z projektu by měly těžit hlavně samotné neziskovky, které v současné době těžko bojují o finance. Touto formou mohou získat zadarmo člověka na plný úvazek, který má navíc motivaci a odhodlání něco měnit.
Rok je málo
Podle vedoucí nevládní organizace Střep pomáhající rodinám a dětem v těžkých situacích je ale jeden rok pro konkrétní sociální práci málo.
"Jen na zaškolení je potřeba několik měsíců," říká Věra Bechyňová. "Ale umím si představit, že by bylo užitečné, kdybychom získali zadarmo člověka, který by nám například během roku pracoval na našem mediálním obraze. Nebo někoho, kdo by připravil financování ze strukturálních fondů."
Podle Bechyňové by tento způsob donátorství mohl také pomoci v konkrétních projektech, které už organizace připravila, ale nezískala na ně finance.
Z psychologa sociální pracovník
Projekt Rok jinak byl zatím vyhlášen ve čtyřech zemích: Holandsku, Irsku, Austrálii a Novém Zélandu.
V Irsku vybírali ze 157 zájemců. Jedním z vybraných byl psycholog John McKeever. Stále dostává plat, který měl původně jako lékař. Nyní ho však získává za to, že pomáhá lidem propuštěným z vězení zařadit se zpět do běžného života.
Na Novém Zélandu běží projekt nejdéle, šest let. Za tu dobu změnilo na rok práci 32 lidí. Například Hilary Price, která zavedla nový model práce s dětmi vyrůstajícími v ústavní péči.
Během dvanácti měsíců založila nový domov náhradní rodinné péče, vycházející z potřeb institucionalizovaných dětí. Model práce byl posléze aplikován po celé zemi.