Průzkum: Zvláštní školy snižují Romům šanci na práci

Markéta Šrajbrová Tomáš Kunc Markéta Šrajbrová, Tomáš Kunc
19. 4. 2015 7:01
Naděje, že Rom získá práci, je až dvojnásobná v případě, že navštěvoval běžnou základní školu namísto praktické.

Praha - Romové, kteří navštěvovali běžnou základní školu, a nikoli zvláštní, mají dvojnásobnou šanci získat zaměstnání. Práci také významně častěji najdou ti Romové, kteří v dětství alespoň dva roky chodili do školky.

Vyplývá to z průzkumu agentury Median, která potřebná data sesbírala už před čtyřmi lety v rámci mezinárodního projektu UNDP Roma Study. Nyní si výsledky nechala podrobně zpracovat vládní Agentura pro sociální začleňování.

Podle ředitele vládní agentury Martina Šimáčka průzkum potvrdil, že absolventi běžných základek mají oproti žákům praktických škol výrazně větší naději najít si práci.

„Tento stav nemá být brán jako znevážení práce pedagogů, kteří s těmito dětmi na praktických základních školách pracují. Ukazuje se, že trh práce je pro absolventy těchto škol těžko přístupný. Jde o systémový problém. A jako takový bychom jej měli i řešit,“ dodává Šimáček.

Sociolog Medianu Daniel Prokop upozorňuje, že absolventi základních škol nejen častěji najdou práci, ale jejich zaměstnání je také stálejší. „Nestálé a sezónní práce, které vykonávají často absolventi zvláštních a praktických škol, člověka méně chrání před chudobou, zadlužením a dalšími aspekty sociálního vyloučení, jehož posilování má negativní dopady na životy rodin, obce i celou společnost,“ říká.

Výzkum také prokázal, že čím dřív se romské děti zapojí do vzdělávání, tím větší pravděpodobnost je, že v budoucnu budou pracovat. Mezníkem jsou dva roky strávené ve školce. Romové, kteří odchodili dva roky, našli práci v 56 procentech případů. Mezi těmi, kteří školku navštěvovali jen rok, pracuje 36 procent. Ještě o procento méně je to v případě Romů, kteří do mateřinky nechodili vůbec.

Výzkum UNDP Roma Study v roce 2011 uspořádala OSN v jedenácti zemích střední a východní Evropy. Šetření probíhalo v sociálně vyloučených (a sociálním vyloučením ohrožených) oblastech ve všech českých krajích. Účastnilo se ho 756 romských domácností z vyloučených oblastí, jako kontrolní vzorek posloužilo zhruba 350 neromských domácností z bezprostředního okolí. Celkem se průzkumníci dotazovali 4 402 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy