PPF pořádá na Hradě galavečeři pro "tajný" spolek sdružující nejmocnější aktéry světa

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 9. 11. 2023 11:56
V pátek začne v Praze konference, jež se tam nekonala 20 let. Sjedou se světoví státníci, diplomaté i byznysmeni. Úřadovat budou ve dvou z nejcennějších objektů města. Program akce není běžně dostupný, nelze získat ani kompletní seznam hostů. Tyto okolnosti provází konferenci Trilaterální komise, která je jednou z nejuzavřenějších vlivových platforem světa. Aktuálně.cz popisuje podrobnosti akce.
Petr Pavel se zúčastní galavečeře konference Trilaterální komise.
Petr Pavel se zúčastní galavečeře konference Trilaterální komise. | Foto: Jakub Plíhal

Nadcházející sobotu v devět hodin dopoledne začnou v Rothmayerově a Španělském sále Pražského hradu přípravy na večerní program. Nevytváří ho však prezidentská kancelář, jak by se mohlo předpokládat. Pro svého klienta přichystá akci firma Public Picture & Marketing z finanční skupiny PPF, kterou založil předloni zesnulý byznysmen Petr Kellner.

Firma bude v reprezentačních prostorách hostit klienta, jakého ještě neměla. Pořádá galavečeři zhruba pro 250 lidí. Všichni zanechali viditelnou stopu ve světové politice, diplomacii či byznysu. Jsou to členové Trilaterální komise, což je jedna z nejvlivnějších skupin světa. A patří do ní minimálně tři Češi.

"Dlouholetým vedoucím české skupiny Trilaterální komise je pan Ladislav Bartoníček, donedávna jeden z akcionářů PPF. PPF je generálním sponzorem evropského setkání komise, které se letos koná v Praze a na které přijede řada významných osobností z politiky, byznysu a společenského života," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Leoš Rousek.

Pavel na večeři, Fiala pošle zdravici

Večeře na Pražském hradě je vrcholem konference, jež v Praze začíná v pátek a končí v neděli. Hlavní program se odehraje v Obecním domě. Firma Public Picture & Marketing má za tím účelem pronajaté první patro nejcennější secesní budovy v Praze. Zázemí pro přednášky, diskuse a semináře ve společenském duchu začne chystat ve čtvrtek večer.

Do akce zasáhnou i někteří vlivní Češi. Jak redakci potvrdil mluvčí PPF Rousek, na konferenci vystoupí s projevem zmíněný byznysmen Bartoníček. Na Pražském hradě se zapojí do programu i hlava státu. "Prezident Pavel přijal pozvání na sobotní galavečeři," sdělila Aktuálně.cz Eva Hromádková z tiskového odboru hradní kanceláře.

Na dálku se zúčastní také premiér Petr Fiala (ODS), který je na státnickém turné v Africe. Hostům konference pošle videozdravici. "Obsah projevu nejdříve uslyší účastníci konference. Na akci byl pozván evropským ředitelem komise Axelem A. Weberem," sdělil redakci mluvčí vlády Václav Smolka. Jak Aktuálně.cz potvrdil Černínský palác, dorazí i náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius.

Program konference v Praze, návrat po 20 letech

Program konference není kvůli technickému výpadku webu komise standardně dostupný, ale lze se k němu dostat. Na akci vystoupí také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo estonská premiérka Kaja Kallas.

Jeden blok bude moderovat poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar a promluví i bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Program přitom zahrnuje jen "spíkry", nikoliv všechny pozvané hosty.

Původně jsme uvedli, že jde o první jednání Trilaterální komise v Praze. Ale premiérově zde zasedala v roce 2002. Za nepřesnost se omlouváme.

Za Česko jsou členy komise vedle Bartoníčka bývalý ministr průmyslu a obchodu z 90. let a někdejší prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ředitelka české pobočky firmy Google Taťána le Moigne. Redakci Aktuálně.cz se podařilo spojit s Dlouhým. Ten však na dotaz, jestli se akce zúčastní, neodpověděl. Nicméně podle programu vystoupí.

U vzniku byl americký prezident

Trilaterální komise vznikla roku 1973, založili ji tehdejší guvernér státu Georgia a pozdější prezident USA Jimmy Carter, finančník David Rockefeller a poradce několika amerických prezidentů Zbigniew Brzezinski. Smyslem komise bylo vytvořit funkční fórum, kde by si vyměňovaly informace Spojené státy, Evropa a Asie, tehdy především Japonsko.

"Je to jeden z formátů, jenž v dnešním poměrně fragmentovaném mezinárodním uspořádání existuje. Je to prostor pro výměnu názorů zejména s ohledem na vývoj světové ekonomiky a uspořádání mezinárodních ekonomických vztahů," sdělil k tomu Aktuálně.cz bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (SOCDEM).

Bývalý spolumajitel PPF Ladislav Bartoníček.
Bývalý spolumajitel PPF Ladislav Bartoníček. | Foto: PPF

Trilaterální komisi tvoří zhruba 400 lidí, jsou mezi nimi třeba jeden z nejvlivnějších diplomatů 20. století a bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger, bývalý švédský premiér Carl Bildt, šéf komentářů amerického deníku Washington Post Michael Duffy nebo nejvyšší manažer největšího japonského výrobce destilátů Suntory Takeši Niinami.

Na rozdíl od oficiálních platforem, jako jsou skupiny G7 nebo G20, či neformálního Ekonomického fóra v Davosu, jsou zasedání komise uzavřená. Nejsou z nich výstupy pro média. "Poskytuje to možnost hovořit o strategických tématech mnohem otevřeněji než ve veřejných formátech, kde se často prezentují jen oficiální pozice," vysvětlil exministr Petříček.

PPF zaplatí dva miliony korun

Organizátor konference, zmíněná firma Public Picture & Marketing ze skupiny PPF, ji připravuje právě proto, že její bývalý akcionář a po smrti Petra Kellnera na čas klíčová postava skupiny Ladislav Bartoníček je jako jediný Čech členem vedení evropské části komise. Příslušné prostory Pražského hradu a Obecního domu si společnost pronajala.

Španělský a Rothmayerův sál má k dispozici od sobotní deváté hodiny dopoledne do nedělní třetí hodiny v noci. Správě Pražského hradu za jejich užívání zaplatí firma 435 tisíc korun včetně DPH. Plyne to ze smlouvy, kterou Aktuálně.cz prostudovalo. Za tuto částku správa prostory už v minulosti poskytla i na jiné společenské akce.

"Částku vám sdělit nemohu, protože to uzavřená smlouva neumožňuje," odpověděl Aktuálně.cz Vlastimil Ježek, předseda představenstva firmy Obecní dům, jež stejnojmenný objekt spravuje. Firmu vlastní hlavní město Praha, jde tedy o veřejný subjekt. Podle informací Aktuálně.cz však za prostory zaplatila PPF zhruba 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy