reklama
 
 

Pozor na lůžkové vozy Českých drah. Jsou v nich štěnice

24. 11. 2011
Foto: Ludvík Hradilek
Nečekaný dárek si domů z vlaku přinesl pražský pár. Případů je zřejmě více

Praha - Lůžkové vozy Českých drah na trase Krakow-Praha jsou zřejmě zamořené štěnicemi. Z vlaku si je cestující odnášejí domů, a to často i bez povšimnutí. Za kompletní dezinsekci pak zaplatí tisíce korun a náhrady se nemusí vůbec dočkat.

S jednou takovou zkušeností se redakci Aktuálně.cz svěřil mezinárodní pár usazený v Česku, který před dvěma týdny cestoval z Krakowa do Prahy v lůžkovém voze Českých drah.

"Krátce poté, co jsem se uložila ke spánku, se mnou přítel začal třást a křičel, že máme v posteli štěnice," uvedla Valeryia Bulauskayaová.

Následně pár v panice běžel za průvodčím, který se však místo okamžitého řešení situace staral o to, aby rozhořčený pár nevzbudil další cestující.

"Přišel se potom podívat do našeho kupé, viděl štěnice a přitom se na nás díval jako na blázny," vysvětluje Bulauskayaová. "Ani se neomluvil. Nakonec nás alespoň zavedl do jiného kupé. Tam ale chyběla deka. Přítel ji po průvodčím opakovaně vyžadoval, ale nakonec jsme si ji ze skladu museli přinést sami. Štěnice byly i v ní."

Ve vedlejším kupé byl český pár se stejným problémem, ale až do rána nikdo z pracovníků nic neudělal, pouze páry znovu přesunul do jiných kupé.

Po cestě mezinárodní pár začal vyžadovat po Českých drahách náhradu, té se ale ani po dvou týdnech nedočkali.

Štěnice se jim rozšířily po celém bytě, a tak museli nechat v bytě provést dezinsekci na vlastní náklady. Vyhubení štěnic v bytě a v oblečení pár přišlo celkově na více než čtyři tisíce korun.

Případů zřejmě existuje víc

Po mnoha marných pokusech se pár dočkal odpovědi od ČD s tím, že lůžkové vozy ve skutečnosti provozuje úplně jiná společnost, a to firma JLV. Když ale dvojice kontaktovala ji, bylo jim řečeno, že stížnost není oprávněná a jediné, co pro poškozené cestující mohou udělat, je vrátit jim náklady na cestu z Krakowa do Prahy.

Pár však požaduje veškerou náhradu za způsobené potíže. A tak se obrátili na právníka a připouštějí i variantu předání věci k soudu.

Podle Bulauskayaové existuje podobných případů víc. "Ty štěnice byly skutečně velké. Není možné, abychom si je do vlaku přinesli odjinud, byly všude, i v dekách ve skladu. Jsem si jistá, že už si je z vlaku musela odnést spousta lidí, jenomže ti si jich mohli všimnout až po nějaké době a nemuselo jim dojít, že je na sebe nachytali ve vlaku," uvedla.

Podle ČD se nic podobného dříve nestalo

Na dotaz Aktuálně.cz, jak hodlají ČD dále situaci řešit, odpověděl jejich mluvčí Petr Šťáhlavský s tím, že svoji odpověď na stížnost poškozeným ještě neposlali, jelikož případ nadále řeší. České dráhy se ale podle něj s podobnou zkušeností cestujících nyní setkali poprvé.

"Vozy procházejí pravidelným úklidem a hygienickými kontrolami a až do Krakowa nedošlo k žádným zjištěním štěnic ve voze ani ze strany personálu ani ze strany cestujících," uvedl.

Celý případ nyní údajně řeší společnost JLV, která už nechala provést dezinsekci ve vlaku, v němž pár napadený štěnicemi cestoval. "Dohled nad tímto případem provedla příslušná hygienická stanice," řekl Šťáhlavský.

"Je nám velice líto, že cestující na této trati měl tuto zcela neobvyklou, negativní zkušenost. V kooperaci se servisní společností provozující servis v lůžkových a lehátkových vozech věnujeme velkou pozornost hygieně," dodal.

autor: Eliška Morochovičová | 24. 11. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama