České dráhy zvýšily tržby. Vlakem se jezdí míň, ale dál

Ekonomika Ekonomika
31. 1. 2011 10:17
Tržby za loňský rok činí 5,9 miliardy korun, oznámily České dráhy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní České dráhy oznámily, že se jim podařilo zvýšit tržby z prodeje jízdenek. V loňském roce utržily bezmála šest miliard korun, přesně o 169,5 milionu více než rok předtím.

Dráhy uvádějí, že za růstem tržeb stojí především fakt, že si cestující kupovali jízdenky na delší vzdálenosti než v předchozím období. Jezdili méně často, ale ujeli přitom více kilometrů.

Počet cest vlakem se meziročně snížil o 0,1 procenta, tržby stouply o tři procenta.

České dráhy čeká ale v letošním roce ještě tvrdší boj o cestující. Společnost Regiojet podnikatele Radima Jančury ohlásila, že spustí první rychlíkový spoj na trati Praha - Ostrava, na tutéž traťse chtějí pustit i další firmy.

Státní železnice reagovala tím, že na tuto páteřní linku celého dopravního systému stáhla své nejlepší soupravy, pendolina. Kromě toho minulý týden představila modernizované vlaky EuroCity a InterCity (viz galerie).

České dráhy také pokračují ve spolupráci s obchodním řetězcem Lidl. V jeho prodejnách nabízí ke koupi poukázku na zlevněnou In-kartu se slevou IN 25 za 419 Kč. Lidé díky ní mohou cestovat vlakem po celý rok o čtvrtinu levněji. Akci pro letošní rok spustí v Lidlu od 3. února.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy