Pozice Čechů v Bruselu: Kdo se přidá k silným a kdo zapadne?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 5. 2014 18:35
K největší evropské frakci budou patřit lidovci a TOP 09. Mach už jednal s britskými euroskeptiky.
Europoslanci hlasují na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku
Europoslanci hlasují na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku | Foto: Reuters

Praha – Zatímco české stranické sekretariáty po evropských volbách řeší, kdo získal kolik desetin procent, a je tedy faktickým vítězem voleb, v Bruselu se už pomalu sčítají poměry sil ve frakcích.

Většina z jednadvaceti českých poslanců se přidá k tradičním velkým uskupením, malé počty mandátů ovšem stranám nezaručí výraznou pozici. Petr Mach ze Strany svobodných občanů si frakci zatím nevybral, jednal už ale s britskou euroskeptickou stranou UKIP.

Lidovci a TOP 09 se budou moci spolehnout na zázemí vůbec největší evropské frakce – Evropské lidové strany (EPP). Ta bude mít podle prvních odhadů 213 členů, číslo ale ještě může vzrůst, protože část nových stran je zatím nezařazená.

Velké strany

Do druhé nejdůležitější frakce Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D) o nejméně 189 křeslech budou patřit sociální demokraté. Výhody členství v nejsilnějších frakcích ovšem kalí to, že české strany v nich budou mít jen malé zastoupení.

Ve dvou největších frakcích má hlavní slovo několik stran s vysokým počtem mandátů. V případě EPP má německá CDU 34 křesel a francouzská UMP 20. Velké zastoupení mají i strany z Polska, Španělska, Itálie a Maďarska. Čeští europoslanci z KDU-ČSL a TOP 09 dají dohromady jen sedm mandátů.

Podobné je to i v S&D, kde bude česká ČSSD disponovat jen čtyřmi hlasy – italská demokratická strana má přes 30 hlasů, německá SPD 27 a britští labouristi 20 poslanců.

Poněkud lepší pozice zřejmě čeká Babišovo hnutí ANO, které vyjednává o připojení k liberální frakci ALDE. Ta je sice s odhadovanými 64 hlasy v europarlamentu až třetí za EPP a S&D, ovšem při současném rozvržení sil může hrát významnou roli. ANO navíc ve frakci se svými čtyřmi mandáty patří spíše mezi silnější strany.

ANO: máme slušnou pozici

"Větší počet křesel mají jen Francouzi a Rumuni. Víc mandátů dají dohromady také Belgičané a Nizozemci, tam je to ale v rámci více stran. Naše vyjednávací pozice je slušná," pochvaluje si lídr hnutí ANO a čerstvě zvolený europoslanec Pavel Telička.

Přesto není žádným tajemstvím, že hnutí si myslelo na větší volební zisk. Mimo jiné z toho důvodu si také s ALDE nepláclo již před volbami – chtělo si podle počtu mandátů vyjednat lepší podmínky.

Stačil by přitom o dvě křesla lepší výsledek a Babišovo hnutí by mohlo ve frakci hrát jednu z nejdůležitějších rolí. "Kdyby to bylo pět nebo šest mandátů, tak by to samozřejmě bylo lepší," přiznává Telička.

Výrazně si v rámci konzervativní frakce ECR pohorší ODS, která z devíti mandátů obhájila jen dva. Mírně však v prvních odhadech oslabila celá frakce. Víceméně na svém zůstává KSČM.

Euroskeptici, spojte se

Černý kůň evropských voleb Petr Mach ze Strany svobodných občanů zvažuje připojení k frakci Evropa svobody a demokracie (EFD), u níž se zatím odhaduje 38 členů. "Bude to naše první volba,“ řekl deníku Aktuálně.cz Mach.

Součástí EFD je například euroskeptická United Kingdom Independence Party, kterou Svobodní považují za svého přirozeného spojence a s jejímž lídrem Nigelem Faragem už Mach po volbách mluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy