Požáry v Austrálii nekončí, pohřešuje se 37 lidí

ČTK ČTK
28. 2. 2009 15:05
Sydney - Tři týdny po ničivých požárech se v jihoaustralském státě Viktorie pohřešuje 37 lidí. Celkový počet obětí se zatím zastavil na 210. Je ale více než pravděpodobné, že se ještě zvýší.
Austrálie zažívá nejhorší požáry za posledních 110 let
Austrálie zažívá nejhorší požáry za posledních 110 let | Foto: Reuters

S odvoláním na vysokého armádního důstojníka informovala o situaci agentura Reuters.

Podle brigádního generála Michaela Arnolda, šéfa společné jednotky asistující státním úřadům při pátrání po tělech, se po nejhorší přírodní katastrofě, jaká Austrálii postihla v uplynulých 110 letech, najdou ještě další mrtví.

Poté, co byly v údajně již propátraných oblastech nalezeny lidské ostatky, nařídila koronerka státu Viktorie Jennifer Coateová opětovné prozkoumání asi 1300 lokalit.

Nebezpečí požárů pokračuje

Panují obavy, že čtyři velké požáry, které ve Viktorii stále hoří, by se o víkendu mohly rozšířit. Hasičské sbory ale sdělily, že při jejich zvládání pokročily.

V pátek byl ve Viktorii vyhlášen vysoký stupeň pohotovosti kvůli novému nebezpečí požárů a úřady z preventivních důvodů uzavřely asi 200 škol.

Meteorologové upozornili, že teploty stoupající ke 40 stupňům Celsia a předpokládaná změna sílícího větru by mohly rozdmýchat menší ohně.

Australské úřady uvedly, že od začátku února se hasiči potýkali s 3500 požáry. Policie pokračuje ve vyšetřování s podezřením, že několik ohňů mají na svědomí žháři. Jeden muž již byl ze žhářství obviněn.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy