Například ministerstvo pro místní rozvoj má tři finanční programy, ze kterých poskytuje prostředky na pokrývání povodňových nákladů.
Infobox
JAK POMÁHÁ MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
1. Program - Provozní výdaje na řešení ochrany majetku obcí před povodněmi
- Rozděleno: 99 847 465,75 Kč
2. Program: Program finanční podpory obcím postiženým povodněmi v roce 2006 při zajišťování dočasného náhradního ubytování vč. nebytných souvisejících potřeb
- Rozděleno: 612 803,40 Kč
3. Program: Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou
- Rozděleno: 80 399 000,00 Kč
Desná musela platit sama
Ne vždy je ale snadné peníze od ministerstva získat.
Příkladem je město Desná v Jizerských horách. Jarní velká voda tam mimo jiné poškodila i Příkrou ulici. Město zažádalo o dotaci na její opravu - úředníci z ministerstva ale žádosti nevyhověli. Proč?
V programu pro obnovu majetku poškozeného živelnou pohromou se uvádí, že "příjemcem podpory jsou obce a kraje, pokud byl pro jejich území v důsledku pohromy vyhlášen stav nebezpečí nebo nouzový stav." A to se v případě Desné nestalo, proto nedostala ani korunu.
Starosta Marek Pieter hovoří o velkém zklamání. "Zažádali jsme o výjimku, ale nedostali jsme žádnou odpověď." Povodeň Desnou poškodila, protože ale hejtman Libereckého kraje nevyhlásil stav nebezpečí, muselo si město podle starosty zaplatit opravy z vlastní kapsy.
Desná byla také jednou z obcí, které postihly i záplavy z počátku srpna. Řeka Bílá Desná tentokrát napáchala největší škody na povodí Labe - úpravy vodního toku přijdou na miliony.
Další peníze od státu
I na jiných místech už vědí, kolik je povodeň ze začátku sprna bude stát. V Krkonošském národním parku dali dohromady soupis škod. Ty jsou mnohem vyšší než původně předpokládaných 15 milionů.
"Po sečtení všech škod jsme zjistili, že se jedná o částku dosahující 50 milionů korun," uvedl odborný pracovník správy Jan Hřebačka pro Český rozhlas. Počítá s tím, že odstraňování následků po rozvodněných tocích nebude snadnou záležitostí. "Ta akce bude déletrvající - dva až tři roky. To samozřejmě souvisí i s tím, jak budou uvolňovány prostředky ze státního rozpočtu."
V Královéhradeckém kraji se voda podepsala hlavně na komunikacích. Jejich opravy mají přijít na 10 milionů. Kraj už požádal o finanční pomoc ministerstvo dopravy a doufá, že rekonstrukce úspěšně dokončí do konce roku.
Největší díl z uvedené částky ukrojí oprava silnice mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím. Rozvodněné Labe utrhlo více než třicet metrů vozovky, která už je nyní alespoň částečně průjezdná.
V nákladech vynaložených na odstraňování záplavových škod zatím jednoznačně "vedou" jarní povodně. Podle oficiálních údajů ministerstva financí nahlásily jednotlivé kraje škody za 5 611 358 tisíc korun.
Mimořádné výdaje na pomoc s jejich likvidací schválila vláda a rozdělovat je měla příslušná ministerstva ze svých fondů.