Potomci emigrantů by měli získávat český pas jednodušeji, navrhují senátoři. Rozhodne sněmovna

Helena Truchlá Helena Truchlá
18. 8. 2018 15:50
Platný zákon o občanství vytváří nerovnost mezi potomky českých krajanů v zahraničí, myslí si autor návrhu na jeho změnu. Novela teď míří ze Senátu do Poslanecké sněmovny.
Podle autora návrhu by změnu mohla využít asi tisícovka potomků českých emigrantů.
Podle autora návrhu by změnu mohla využít asi tisícovka potomků českých emigrantů. | Foto: Reuters

Praha - Jednodušší cestu k českému občanství by měly mít děti a vnuci krajanů, kteří o český pas v minulosti přišli. Návrh, který tento týden schválila horní komora, putuje na stůl poslancům.

Český pas zjednodušeným způsobem takzvaného "prohlášení", které nevyžaduje například prokazování znalosti češtiny, totiž mohou získávat jenom potomci těch, kteří občanství ztratili až po zániku Československa v roce 1992. Dvojí občanství pak navíc tímto způsobem mohou získat jen děti, které se narodily po roce 2014. To by se mělo změnit.

"Vedly mě k tomu stížnosti Čechů žijících v zahraničí," vysvětluje autor návrhu, senátor Tomáš Grulich (ODS) a upozorňuje na nerovná pravidla, která současná podoba zákona vytváří.

"Znám rodiny, které mají více dětí, jedno z nich české občanství má, druhé ne," vysvětluje Grulich. Podle jeho odhadů by zjednodušení mohlo využít asi tisíc českých krajanů a emigrantů. Výjimkou jsou Slováci, na které se podle zákona vztahují zvláštní pravidla a české občanství takto získat nemůžou.

"Jsou to lidé v jižní Americe, v Evropě, Kanadě, Švýcarsku," vyjmenovává Grulich. Podle senátora se jedná o důležité symbolické gesto. "Měli bychom s Čechy v zahraničí udržovat kontakt, pokud oni mají zájem," dodává politik. Návrhem se teď bude nejspíš zabývat ústavně právní výbor sněmovny. 

Zájem by byl

"Krajané o tom takhle uvažují," domnívá se Monika Stocková z Německo-české společnosti v Bayreuthu. "Kdyby děti měly možnost získat dvojí občanství, tak proč ne, z toho plynou také určité výhody," říká Stocková.

Opatření by se nicméně nevztahovalo na potomky Němců a také Maďarů, kteří o občanství přišli na základě Benešových dekretů.

Stejná pravidla pro děti a vnuky krajanů prosazovala už během poslední aktualizace zákona o státním občanství v roce 2013 vláda Petra Nečase. Právě tato novela Čechům umožnila mít víc než jeden pas.

Možnost, aby se i děti a vnuci emigrantů mohli o občanství přihlásit, ale nakonec neprošla. Stalo se tak právě po zásahu ústavně právního výboru. 

Zákon v podobě, která platí od roku 2014, umožňuje získat zpět český pas všem, kteří o něj v minulosti prokazatelně přišli. Získání občanství takzvaně "prohlášením" je přitom jen jednou z mnoha možností.

Mezi ty častější patří přímá dědičnost po alespoň jednom z rodičů nebo v případě cizích státních příslušníků splnění podmínek pro udělení občanství. Mezi ty patří například předchozí trvalý pobyt, znalost jazyka nebo orientace v českých historických a společenských reáliích.

Video: Imigrant bez občanství zachránil dítě, dostane francouzský pas. 

Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy