Praha - "Byl bych rád, kdybychom do konce srpna s panem premiérem zveřejnili, jaká je naše představa o setrvání Renaty Vesecké," oznámil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, že o osudu nejvyšší státní zástupkyně se rozhodne v nejbližších týdnech.
V rozhovoru pro Český rozhlas 6 upřesnil, že termín rozhodujícího jednání s premiérem bude stanoven příští týden.
Sám Pospíšil změnu na postu nejvyššího státního zástupce doporučuje. "Mělo by k ní dojít, ale hovořím jen za sebe," připomněl, že nejvyšší státní zástupkyni musí odvolat vláda, kde má ministr spravedlnosti jenom jeden hlas z patnácti.
Oběť okolností
Pospíšil odmítl názor, že si Vesecká o výměnu řekla účastí při skandálu někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Vesecká během vyšetřování odebrala Čunkův případ vsetínskému zástupci a předala do Jihlavy. Čelila pak kritice, že tím chtěla Čunkovi pomoci.
Podle nového ministra spravedlnosti má být odvolání zástupkyně pouze předpokladem systémové změny, která by podobné konflikty vyloučila.
"Stávající zákon o státním zastupitelství je třeba výrazně upravit a posílit tak nezávislost nejvyššího státního zástupce i ostatních státních zástupců," popsal své plány a vysvětlil důvody, které ho k tomu vedou: "Dnes může udělat nejvyšší státní zástupce v dobré víře nějaký krok a hned vyvolá řada spekulací, že ho učinil proto, že je jmenován vládou a že ho vláda může bez udání důvodu odvolat. Tedy je nucen s vládou kooperovat častěji, než by bylo vhodné."
Podle Pospíšila přitom neexistují důkazy, které by zpochybnily, že Vesecká v Čunkově případě v dobré víře nepostupovala.
Sedm let a dost
Spekulace o závislosti nejvyššího zástupce na vládě může vyloučit pravidlo, že bude jmenován na sedm let zároveň vládou a prezidentem. Vláda nebo prezident ho budou moci odvolat jen ve výjimečných případech, které přesně stanoví zákon.
"Líbilo by se mi, kdyby se jmenování už nemohlo opakovat a nejvyšší státní zástupce mohl vždy postupovat tak, jak mu radí jeho odbornost a svědomí," dodal Pospíšil v rozhlasovém rozhovoru.